Przeszło 100 klas mundurowych ze szkół w całej Polsce będzie uczestniczyło od września w pilotażowym programie MON wspierającym tego rodzaju działalność oświatową - poinformował w czwartek w Radomiu wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
W pierwszym roku pilotażu brało w nim udział 58 klas. "Na 100-lecie odzyskania niepodległości takich klas będzie ponad sto. Mam nadzieję, że to liczba optymalna” - powiedział Skurkiewicz, który w czwartek wziął udział w rozpoczęciu II edycji pilotażu w Szkołach im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
Wiceminister nie wyklucza, iż - jeśli będzie taka potrzeba - do programu będą włączane kolejne klasy mundurowe. "Niestety są jeszcze białe plamy na mapie naszego kraju, gdzie takich szkół nie ma" - zaznaczył Skurkiewicz. Dodał, że Ministerstwu Obrony Narodowej zależy na tym, by absolwenci klas mundurowych kontynuowali naukę na uczelniach wojskowych.
"Nie chcemy, żeby ich edukacja kończyła się tylko na zdanej maturze. MON czyni wiele, żeby zachęcać młodych ludzi, by podejmowali studia na wyższych szkołach wojskowych lub w inny sposób wiązali się z wojskiem" - stwierdził wiceszef resortu obrony. Dodał, że MON przygotowuje rozwiązania, które zachęcałyby absolwentów klas mundurowych do podejmowania studiów w wyższych szkołach wojskowych, np. by byli premiowani dodatkowymi punktami podczas rekrutacji na studia.
Podczas wizyty w Radomiu wiceszef MON podpisał Regulamin umundurowania obowiązujący w klasach objętych pilotażem MON. Uczniowie mają mieć jednakowe mundury, nakrycia głowy, naszywki.
Pilotażowy „Program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych” został uruchomiony 1 września 2017 roku i potrwa dwa lata. Składa się on z zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Zajęcia odbywają się przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON.
Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ par/