Była minister kultury i wieloletnia dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa zakończy pełnienie tej funkcji z końcem sezonu artystycznego. Chce poświęcić się komponowaniu.
„Życie się ma tylko jedno, a ja jestem kompozytorem, który nie komponuje” – powiedziała w czwartek PAP. Pracę w NOSPR zaczęła we wrześniu 2000 r. Przez lata intensywnej pracy znajdowała czas jedynie na mniejsze formy, np. pieśni, w planach ma jednak utwór na dużą orkiestrę.
„Muszę skończyć najpierw kwintet smyczkowy, żeby był gotowy w pierwszych dniach listopada, tak by muzycy mogli go wyćwiczyć na urodziny profesora Pendereckiego 23 listopada. Zaraz potem siadam i piszę ten duży utwór” – dodała.
Joanna Wnuk-Nazarowa chce też spisać wspomnienia z dzieciństwa w domu rodziców-literatów. „Odwiedzali nas fajni ludzie, rodzice przyjaźnili się ze Zbigniewem Herbertem kiedy jeszcze mieszkaliśmy w Sopocie, Romanem Brandstaetterem, Zofią Kossak-Szczucką, Teodorem Parnickim i wielu jeszcze innymi. Warto te wspomnienia zapisać” – powiedziała.
Lata spędzone w NOSPR ocenia jako „fantastyczne”, podkreślając, że każdy z szefów artystycznych zespołu – w ostatnich latach byli to Antoni Wit, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk i Alexander Liebreich – wniósł cenne wartości do brzmienia tej czołowej polskiej orkiestry. Zaapelowała też o kredyt zaufania i czas dla nowego dyrektora, aby mógł zapoznać się z orkiestrą i wypracować na nią własny pomysł. Ministerstwo Kultury prowadzi procedurę konkursową, nazwisko następcy Wnuk-Nazarowej ma być znane do końca maja.
Joanna Wnuk urodziła się w Gdyni 28 maja 1949 r. W Krakowie mieszka od piątego roku życia. Ukończyła tamtejsze Państwowe Liceum Muzyczne (dyplom z teorii fortepianu, uczęszczała również na lekcje skrzypiec i oboju). Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury i kompozycji (dyplom 1974 r. u prof. K. Pendereckiego). Studia uzupełniała na mistrzowskich kursach dyrygentury u prof. H. Swarowsky'ego (Austria, 1971-72). Od 1974 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie i członkiem Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki.
W twórczości kompozytorskiej Joanny Wnuk-Nazarowej ważne miejsce zajmuje muzyka teatralna oraz do spektakli Teatru TV. W 1991 r. wygrała konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego Państwowej Filharmonii w Krakowie. Ma szczególne zasługi w odbudowie gmachu filharmonii po pożarze (11.12.1991 r.) W niespełna pół roku doprowadziła do oddania sali koncertowej, a całego budynku w rok po pożarze.
Z rekomendacji Unii Wolności była ministrem kultury i sztuki od 30. października 1997 r. do 25. marca 1999 r. W czasie pełnienia urzędu sprawowała pieczę nad rozwojem kultury mniejszości narodowych. 15 września 2000 r. – w drodze konkursu – została dyrektorem naczelnym i programowym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Była inicjatorką i pomysłodawczynią wszystkich projektów orkiestry: Maratonu twórczości Góreckiego, Pociągu do muzyki Kilara, Muzycznych Podróży Morskich, Dnia Kilara, Nocy Kilara, Festiwalu Górecki-Penderecki w 75. rocznicę urodzin, a także biennale Festiwalu Prawykonań-Polska Muzyka Najnowsza. Za jej kadencji NOSPR przeprowadziła się do nowoczesnej siedziby w Strefie Kultury w Katowicach. W czerwcu 2013 r. minęło 40 lat od jej debiutu kompozytorskiego (Filharmonia Narodowa w Warszawie) i dyrygenckiego (Filharmonia Krakowska). W 2009 r. obchodziła 40-lecie pracy pedagogicznej. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/