Trzydniowy XXVII Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych "Złota Lira", z 36 uczestnikami, rozpocznie się w piątek w Rybniku. Równolegle w sobotę w Zabrzu odbędzie się XIV Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych, na których wystąpi osiem zespołów.
Rybnicki festiwal "Złota Lira" to przedsięwzięcie ze znacznym dorobkiem. Podczas dotychczasowych 26 edycji w Rybniku i innych śląskich miastach wystąpiło łącznie ponad 400 orkiestr dętych i ponad 400 zespołów tanecznych (przede wszystkim mażoretek) z trzech kontynentów. Odbyło się łącznie kilkaset koncertów.
W tym roku na festiwalu będzie można słuchać i oglądać uczestników z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier i Grecji, a z Polski: m.in. z Rybnika, Koźminka, Rząśni, Wrześni czy Godowa.
Przesłuchania orkiestr w konkursie o puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Złotą Lirę" - będą trwały przez piątek i sobotę. Prezentacje uczestników festiwalu rozpoczną się na rybnickim rynku w piątek rano. Wczesnym popołudniem odbędzie się widowiskowy, półgodzinny przemarsz na rynek wszystkich blisko czterdziestu zespołów imprezy.
Podczas oficjalnej inauguracji orkiestry wykonają hymn Europy, a następnie hejnał festiwalowy, skomponowany na pierwsza edycję imprezy przez prof. Józefa Szweda. Po południu na rynku odbędzie się Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski Mażoretek i Cheerleaderek, a wieczorem wystąpi tam Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.
W sobotę w parku im. H. Czempiela w rybnickiej dzielnicy Niedobczyce rozpocznie się Międzynarodowy Integracyjny Piknik Muzyczny XXVII edycji festiwalu. Niedziela to m.in. druga część pikniku w Niedobczycach, a także koncert galowy w Teatrze Ziemi Rybnickiej, na którym wystąpi laureat festiwalu.
O popularności orkiestr dętych na Śląsku świadczy liczna imprez z nimi związanych. W sobotę XIV Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych – zainaugurowany po południu koncertem orkiestry Piekary-Julian na zabrzańskim Placu Wolności – zgromadzi następnie pod szybem Carnall górnicze orkiestry Bielszowice, Halemba, Pokój, Bytom-Miechowice, Bolesław Śmiały, Orkiestrę Muzeum Górnictwa Węglowego oraz orkiestrę Wilersbacher Musikanten z Bawarii.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/