Dwa świecące pod wpływem promieniowania UV znaczki pocztowe polsko-szwedzkiej emisji "100-lecie przyznania Nagrody Nobla z chemii dla Marii Skłodowskiej-Curie" zaprezentowano w czwartek w Muzeum Poczty w Sztokholmie. W czwartek znaczki oficjalnie weszły do obiegu w obu krajach. Ich prezentacja w Polsce odbędzie się 25 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.
"To najpiękniejsze znaczki, jaki wyszły na świecie w obchodzonym właśnie roku Międzynarodowym Roku Chemii" - powiedziała podczas prezentacji szefowa działu znaczków w poczcie szwedzkiej Posten, Britt-Inger Hahne.
Na jednym znaczku o nominale 7,70 złotych widnieje postać Marii Skłodowskiej-Curie trzymającej dwie probówki, na drugim o nominale 3 złotych - grudka odkrytego przez noblistkę radu oraz medal z wizerunkiem Alfreda Nobla, który polska noblistka otrzymała w Sztokholmie 100 lat temu.
Szwedzka wersja znaczków ma jednakowy nominał 12 koron.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii pod wpływem promieniowania ultrafioletowego niektóre elementy widoczne na znaczkach świecą (m.in. grudka radu i jedna z probówek). Znaczki zostały wyprodukowane w Szwecji.
Za projekt graficzny polsko-szwedzkiej emisji odpowiadała Marzanna Dąbrowska, autorem rytu jest Piotr Naszarkowski, Polak mieszkający w Szwecji od końca lat 80., twórca wielu szwedzkich znaczków. "Zaczynałem swoją karierę w Polsce, pracując nad polskimi znaczkami, teraz jakby wróciłem do przeszłości" - powiedział PAP Naszarkowski. Jego praca będzie szczególnie widoczna w czarnodruku, czyli czarno-białej kolekcjonerskiej wersji.
Britt-Inger Hahne przypomniała, że Szwecja i Polska mają wspólną historię filatelistyczną nie tylko dzięki pracy Piotra Naszarkowskiego. Łączy je postać zmarłego w 2005 roku Czesława Słani, wybitnego polskiego projektanta znaczków i grawera. Od lat 50. pracował on w Szwecji, gdzie zaprojektował ponad 300 znaczków. Otrzymał on tytuł nadwornego grawera króla Szwecji, a jego dorobek odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa.
Podczas uroczystości w Muzeum Poczty w Sztokholmie m.in. twórcy znaczków, ambasador RP Adam Hałaciński oraz członek zarządu Poczty Polskiej Piotr Michalski otrzymali pamiątkowe bloczki z pierwszymi egzemplarzami znaczków.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
zys/ ls/