Projekt nowelizacji prawa oświatowego odpowiada na potrzeby pracodawców. Dokonujemy takich zmian w szkolnictwie technicznym i branżowym, żeby było to szkolnictwo praktyczne - powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Rząd przyjął we wtorek projekt noweli Prawa oświatowego i systemu oświaty. Zakłada on większą subwencję oświatową dla samorządów na uczniów kształcących się w zawodach, na które jest większe zapotrzebowanie, oraz na realizację stażu uczniowskiego.
Szefowa MEN w filmie opublikowanym na Twitterze podkreśliła, że projekt zmian w prawie oświatowym odpowiada na potrzeby pracodawców i był z nimi konsultowany.
"Dokonujemy takich zmian w szkolnictwie technicznym i branżowym, żeby było to szkolnictwo praktyczne, żeby pracodawca był w szkole, a uczeń u pracodawcy, żeby pracodawca uczestniczył w egzaminie, pisał razem z nami podstawy programowe" – podkreśliła Zalewska.
Stwierdziła, że do dodatkowego wsparcia finansowego na ten cel "udało się przekonać wiele ministerstw, w tym Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej". "Egzaminy zawodowe będą obowiązkowe, bo pracodawca oczekuje konkretnych informacji o kompetencjach ucznia, dlatego wzmocnimy refundację dla tych przedsiębiorców, którzy mają u siebie młodocianych pracowników, wzmocnimy szkolenie, staż nauczyciela tak, by był on praktyczny, również wesprzemy egzaminatorów" – powiedziała minister
Wyraziła nadzieję, że prezydent Andrzej Dudę do końca roku podpisze nowelizację. Zaznaczyła, że przy okazji zmian w prawie oświatowym resort chciał także odpowiedzieć m.in. na postulaty Polaków mieszkających za granicą. "Postulat, który realizujemy, to zmiana nazwy, nie będzie już SPK-ów (Szkolnych Punktów Konsultacyjnych – PAP), tylko polskie szkoły, a nauczyciele bez względu na to, gdzie będą uczyć i ile godzin, będą mogli realizować awans zawodowy" – powiedziała szefowa MEN.
Głównym celem noweli Prawa oświatowego i systemu oświaty jest odbudowa prestiżu kształcenia zawodowego w Polsce przez poprawę jakości i efektywności kształcenia w szkołach i placówkach – podkreślono w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.
Zgodnie z projektem samorządy otrzymają większą subwencję oświatową na uczniów kształcących się w zawodach, na które jest większe zapotrzebowanie na rynku pracy. Zawody te zostaną wymienione w prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. Będzie ona określana przez ministra edukacji narodowej w obwieszczeniu.
Według nowych przepisów uczniowie szkoły branżowej pierwszego stopnia i uczniowie technikum będą mogli na podstawie umowy z pracodawcą realizować staż uczniowski.
Staże mają umożliwić uczniowi naukę zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie zakładu pracy oraz zaznajomienie się z konkretnymi stanowiskami. Z kolei pracodawca będzie mógł poznać i odpowiednio przygotować przyszłego pracownika. Pieniądze, które uczeń otrzyma podczas stażu, zostaną wliczone pracodawcy w koszty uzyskania przychodu.
Dyrektorzy szkół uczących zawodów będą organizowali obowiązkowe staże branżowe dla nauczycieli, którzy dzięki temu "będą cyklicznie podnosić swoje umiejętności i kompetencje, poszerzać wiedzę na temat nowych technologii oraz funkcjonowania przedsiębiorstw w danej branży".
Za koordynację organizacji dokształcania teoretycznego uczniów będących młodocianymi pracownikami będą odpowiadali kuratorzy oświaty. Chodzi o to, by mogli się oni kształcić jak najbliżej miejsca zamieszkania.
Wprowadzono także możliwość zorganizowania przez gminę bezpłatnego dowozu i zapewnienia opieki dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej podczas transportu do szkół ponadpodstawowych i ośrodków w przypadkach innych niż wskazane w prawie oświatowym jako obowiązkowe.
Zaproponowano również rozwiązania dotyczące przeciwdziałania narkomanii, upowszechnienia informacji o opiece stomatologicznej finansowanej z pieniędzy publicznych, obowiązku zapewnienia uczniom szkoły podstawowej pomieszczenia umożliwiającego bezpieczne i higieniczne spożycie posiłków oraz możliwości spożycia dziennie w szkole podstawowej jednego gorącego posiłku.
Nowelizacja ustawy ma wejść w życie 1 wrześnie 2019 roku z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. (PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ joz/