Kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Feliksa Nowowiejskiego i Wojciecha Kilara usłyszą melomani w Olsztynie 11 listopada podczas koncertu z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Koncerty „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” odbędą się tego dnia w 11 miastach w Polsce i 11 na świecie.
Koncert w ramach programu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" współorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne objęty jest patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
"Dziękujemy Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu za zaproszenie orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej do wzięcia udziału w koncertach programu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Czujemy się dumni z faktu uczestnictwa w tym wyjątkowym na skalę światową projekcie muzycznym" - powiedział PAP we wtorek dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie Piotr Sułkowski.
Przypomniał, że wśród setki kompozycji polskich, które zostaną zaprezentowane 11 listopada 2018 roku na estradach świata i Polski warmińsko-mazurskim filharmonikom przypadł zaszczyt wykonania muzyki Feliksa Nowowiejskiego - kompozytora, który w niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego.
Olsztyński koncert otworzy, stając się symbolicznym pierwszym dziełem kolejnego muzycznego stulecia, napisana specjalnie na tę okazję "Fanfara" Krzysztofa Pendereckiego.
Następnie filharmonicy pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentują dwa dzieła swojego patrona – Feliksa Nowowiejskiego uwerturę do opery "Legenda Bałtyku" oraz Marsz pretorianów z oratorium "Quo vadis". Kolejnymi utworami będą: Krzysztofa Pendereckiego – 3 utwory w dawnym stylu, Marka Stachowskiego – Sinfonietta per archi i Marcela Chyrzyńskiego – Ukiyo-e. Olsztyński koncert w ramach programu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" zakończy wykonanie "Orawy" Wojciecha Kilara.
W koncerty programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” dniu 11 listopada zaangażowali się artyści, którzy tego dnia wykonując muzykę polską wezmą udział w 11 koncertach na estradach świata – od Chicago i Nowego Jorku przez Paryż, Wiedeń i Lwów po Tokio i Melbourne, od Londynu poprzez Kopenhagę i Frankfurt po Mediolan.
"Równocześnie w 11 najprężniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce w interpretacji uznanych solistów, dyrygentów, orkiestr, chórów również zabrzmi muzyka polska czasu niepodległości, ta najpiękniejsza, najbardziej wartościowa, mająca już swoje ważne miejsce w światowej kulturze muzycznej" - podał PAP Piotr Reszczyński z biura promocji Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.
Usłyszy ją publiczność Krakowa, Katowic, Białegostoku, Łodzi, Rzeszowa, Szczecina, Poznania, Wrocławia, Warszawy, Gdańska i Olsztyna, a także widzowie i słuchacze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, oraz kilku europejskich stacji radiowych. Program "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" to przedsięwzięcie w swoim zasięgu, formie unikatowe i wyjątkowe w skali międzynarodowej. Projekt obejmuje prezentację stu dzieł muzycznych, które począwszy od 1918 roku zostały skomponowane przez ponad osiemdziesięciu wybitnych polskich kompozytorów - podali organizatorzy.
Wydarzenie sfinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2021.(PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
ali/ agz/