Polska po 1989 roku

06.03.2017

16 sierpnia decyzja czy Światowe Jamboree 2023 będzie w Gdańsku

16 sierpnia podczas Konferencji Skautowej w Baku zapadnie decyzja czy Światowe Jamboree 2023 r. odbędzie się w Gdańsku, czy w Saemangeum w Korei Płd. Niezależnie od wyniku, w 2018 r. na Wyspie Sobieszewskiej odbędzie się krajowy zlot harcerski z udziałem ok. 10 tys. osób.

Miasto Gdańsk i Związek Harcerstwa Polskiego od czerwca 2015 roku wspólnie kandydują do organizacji w 2023 r. Światowego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej - dzielnicy Gdańska położonej w ujściu Wisły. Gdyby Gdańsk został miastem-gospodarzem Światowego Jamboree, musiałby też zorganizować w 2021 r. europejski zlot skautowy EuroJam.

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele władz miasta i ZHP zgodnie podkreślali, że organizacja takiego wydarzenia to ogromna szansa nie tylko dla Wyspy Sobieszewskiej ale i dla całego Gdańska.

Harcmistrz Karol Gzyl, szef zespołu Projektu Jamboree 2023 i Komisarz Zagraniczny ZHP poinformował, że koszt organizacji Światowego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej w 2023 r. szacowany jest na ok. 180 mln zł, z czego ok. 80 proc. pokrywają uczestnicy zlotu. 15 proc. stanowi wsparcie z budżetów Gdańska i państwa, a ok. 5 proc. budżetu imprezy mają stanowić środki pozyskane od sponsorów.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak szacuje koszty budowy infrastruktury związanej z wydarzeniem na ok. 22 mln zł. M.in. planowana jest budowa drogi łączącej ulice Turystyczną i Przegalińską.

W związku z ubieganiem się o organizację wydarzenia trwa już budowa mostu na Wyspę. Grzelak ocenił, że budowa mostu "nie miałaby szans realizacji gdyby nie ta wielka impreza popierana przez poprzedni i obecny rząd".

Na potrzeby planowanego w 2018 r. krajowego zlotu ma powstać miasteczko na Wyspie. Zajmie teren ok. 200 ha. Jeśli Gdańsk zostanie wybrany miastem-organizatorem zlotów: europejskiego w 2021 r. i światowego w 2023 r. - to wówczas powstaną miasteczka o powierzchni ok. 300 ha.

Miasteczko ma powstać na terenach rolniczych dzierżawionych od prywatnego właściciela. "Miasto wydzierżawi w oparciu o operat szacunkowy utraconych korzyści z działalności rolniczej; właściciel terenu nie zarobi ani grosza ponadto to, co mógłby uzyskać z prowadzonej działalności rolniczej" – tłumaczył Grzelak.

Łukasz Kłos, koordynator Jamboree 2023 w urzędzie miejskim w Gdańsku wyjaśnił, że koszt dzierżawy terenu na zlot w 2018 r. to ok. 2 mln zł, a jeżeli miasto otrzyma prawo organizacji zlotów w 2021 i w 2023 r. - zapłaci odpowiednio 2,5 i 3 mln zł.

W Gdańsku zlot odbyłby się na przełomie lipca i sierpnia 2023 r. z udziałem ok. 40 tys. osób.

"Jamboree to idea spotkań ponad podziałami, mających służyć pozytywnym zmianom w przyszłości świata" - przekonywała harcmistrzyni Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

Skauci przyjadą do Gdańska i na Pomorze nie tylko na dwa tygodnie Jamboree. Każdy zlotowy zastęp (10 osób z opiekunem) przyjedzie przed lub zostanie po wydarzeniu na dwa tygodnie u rodzin harcerzy z Polski.

W programie są wycieczki na Kaszuby oraz program kulturalno-edukacyjny w centrum Gdańska. Skauci podczas Jamboree wykonają także 100 tysięcy godzin prac społecznych na rzecz Wyspy Sobieszewskiej; mogą np. pracować na terenach zielonych albo wykonać elementy małej architektury.

ZHP i władze Gdańska podkreślają, że dzięki organizacji imprezy skorzysta też branża turystyczna. Wraz z delegacjami skautów z całego świata przyjeżdżają władze Krajowych Organizacji Skautowych oraz np. koronowane głowy, przedstawiciele rządów i biznesu z wielu krajów. Zaopatrzenie ma być zamawiane u lokalnych dostawców.

Od 2016 roku na Wyspie Sobieszewskiej prowadzony jest Program rewitalizacji społecznej, którego celem jest zwiększenie jej potencjału. Chodzi m.in. o poprawienie estetyki Wyspy oraz przygotowanie mieszkańców na przyjęcie zwiększonego ruchu turystycznego.

Planowana jest też promocja Wyspy, np. poprzez stworzenie strony internetowej informującej w trzech językach o jej atrakcjach, noclegach, historii i przyrodzie.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych.

Światowe Jamboree to dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego z udziałem młodych ludzi z ponad 160 krajów. Odbywa się od 1920 r. co cztery lata w innym miejscu na świecie. (PAP)

bls/ wkt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL