100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie tematem przewodnim 40. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MAB), która rozpocznie się we wtorek w Paryżu. W spotkaniu weźmie udział m.in. wiceminister kultury Jarosław Sellin.
MAB zrzesza 23 polonijne instytucje z Europy Zachodniej, obu Ameryk i Australii. Konferencja potrwa do 1 września. W jej trakcie uczestnicy wysłuchają 9 prelekcji, które odbędą się pod hasłem "W drodze do Niepodległości. Ślady działań w archiwach, dokumentach i publicystyce państwowej, lokalnej i polonijnej w krajach zamieszkiwanych przez Polaków".
W programie są m.in. wykłady pt. "Legiony i ich historia w zbiorach Instytutu Piłsudskiego w Ameryce", "Jan Paweł II i Niepodległość", "Kościuszko i Paderewski. Drogowskazy Niepodległości", "Reakcja węgierskiej prasy na odrodzenie Polski", a także "Zaangażowanie Polaków w Australii na rzecz Polski w czasie Pierwszej Wojny Światowej".
MKiDN podało, że "głównym celem konferencji jest umacnianie współpracy, wymiana doświadczeń między instytucjami członkowskimi, a także wspólna akcja informacyjna". Dodano, że działalność MAB obejmuje także m.in. organizowanie corocznych sesji plenarnych, wspólnych ekspozycji, wymianę wystaw, publikację biuletynów, materiałów naukowych i wydawnictw.
"Od ponad 10 lat wsparcie finansowe MKiDN umożliwia realizację różnorodnych działań projektowych w instytucjach członkowskich MAB. Należy wśród nich wskazać kompleksową dokumentację, inwentaryzację i digitalizację zbiorów i kolekcji oraz ich upowszechnianie i promowanie, a także przedsięwzięcia mające na celu poprawę stanu zachowania zbiorów" - napisano w komunikacie resortu kultury.
W latach 2014-2017 projekty realizowane bezpośrednio w instytucjach członkowskich Stałej Konferencji MAB otrzymały dofinansowanie ze środków z Programu MKiDN "Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą" w łącznej kwocie 3 mln 133 tys. zł. Ze środków z Programu MKiDN dofinansowano również organizację czterech ostatnich dorocznych sesji Stałej Konferencji MAB (Rapperswil 2015, Londyn 2016, Nowy Jork 2017, Paryż 2018).
Resort kultury przypomina, że 23 czerwca 2018 r. weszła w życie nowela ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która dostosowuje przepisy polskiego prawa do potrzeb emigracyjnych instytucji kultury gromadzących i chroniących zbiory i kolekcje o istotnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego (m.in. podmiotów zrzeszonych w Stałej Konferencji MAB).
W nowym porządku prawnym minister kultury i dziedzictwa narodowego uzyskał narzędzie pozwalające na finansowanie kosztów stałych działalności statutowej, kluczowych instytucji emigracyjnych i polonijnych gromadzących i chroniących zbiory o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego. Znowelizowana ustawa umożliwia również zawieranie umów o współprowadzeniu przez ministra kultury nowych instytucji kultury prowadzących działalność w sferze ochrony dziedzictwa narodowego poza krajem (powyższy model ma zostać wykorzystany przy powołaniu nowej instytucji, pn. roboczą Instytut Biblioteki Polskiej w Paryżu, współprowadzonej przez MKiDN).
Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie jest forum zrzeszającym 23 polonijne instytucje w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii. Kluczowe emigracyjne instytucje, które dbają w istotnym znaczeniu o dziedzictwo narodowe, zrzeszone przez Bibliotekę Polską w Paryżu, to m.in. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu, Muzeum Polskie w Rapperswil, Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Solothurn (Szwajcaria), Papieski Instytut Studiów Kościelnych w Rzymie, Polski Instytut Badawczy i Muzeum (d. Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii, Węgry), Studium Polski Podziemnej (Londyn), Fundacja Kościuszkowska (Nowy Jork), Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce (Nowy Jork), Polski Instytut Naukowy w Kanadzie i Biblioteka Polska im. Wandy Stachiewicz w Montrealu (Kanada), Biblioteka im. I. Domeyki w Buenos Aires (Argentyna) oraz Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej (Australia).(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/