Była prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga otrzymała w poniedziałek w Warszawie nagrodę "Rycerz Wolności" - doroczne wyróżnienie przyznawane przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego za działania na rzecz promocji wolności, sprawiedliwości oraz demokracji.
Nagrodę, którą stanowi replika karabeli oficerskiej z czasów generała Kazimierza Pułaskiego, wręczył prezes fundacji Zbigniew Pisarski.
Jak podkreślił podczas uroczystości, b. prezydent Łotwy w swojej wieloletniej działalności nieraz dowiodła, że wartości, które przyświecały generałowi Pułaskiemu, tj. wolność, sprawiedliwość i demokracja, są dla niej bardzo istotne oraz ciągle uniwersalne.
"Te wartości przyświecały jej choćby podczas procesu integracji Łotwy z Unią Europejską, czy też podczas promocji europejskiego historycznego dialogu. Przyznając jej to wyróżnienie chcemy pokazać, że Polacy i Łotysze są nie tylko sąsiadami, ale przyjaciółmi. Dzisiaj chcemy podziękować za wybitną służbę na rzecz łotewskiej, polskiej i europejskiej wspólnoty" - powiedział Pisarski.
Norman Davies w laudacji na cześć Vike–Freibergi zaznaczył, że właśnie 18 listopada przypada 95. rocznica odzyskania przez Łotwę niepodległości. Jak ocenił, uhonorowanie b. prezydent Łotwy tytułem "Rycerza Wolności" nabiera tego dnia jeszcze bardziej symbolicznego znaczenia.
Norman Davies w laudacji na cześć Vike–Freibergi zaznaczył, że właśnie 18 listopada przypada 95. rocznica odzyskania przez Łotwę niepodległości. Jak ocenił, uhonorowanie b. prezydent Łotwy tytułem "Rycerza Wolności" nabiera tego dnia jeszcze bardziej symbolicznego znaczenia.
"Dzisiaj można wyraźnie dostrzec, jak na przestrzeni wielu lat i dekad zmieniła się nie tylko Łotwa, czy Polska, ale cały region i Europa" - podkreślił Davies.
B. prezydent Łotwy, dziękując za przyznane wyróżnienie podkreśliła, że nadanie jej tytułu "Rycerza Wolność" jest dla niej "niezwykłym honorem i zaszczytem".
"Ta nagroda jest dla mnie nie tylko wielkim wyróżnieniem, ale także niezwykle ważnym zobowiązaniem, aby dalej walczyć o wolność i demokrację na różnych polach działalności publicznej" - powiedziała Vike-Freiberga.
Podczas uroczystości odbyła się także inauguracja X edycji programu „Akademia Młodych Dyplomatów” oraz graduacja studentów IX edycji. Uroczyście kolejną edycję programu otworzył ambasador Jan Wojciech Piekarski, zaś prezentacji patrona X edycji - prof. Krzysztofa Skubiszewskiego dokonał doradca prezydenta prof. Roman Kuźniar.
Po rozdaniu dyplomów absolwentom oraz stypendystom odbył się panel dyskusyjny: "Kobiety w polityce zagranicznej”, w którym obok Vairy Vike–Freibergi udział wzięli: dr Masoumeh Ebtekar – pierwsza kobieta na stanowisku wiceprezydenta Islamskiej Republiki Iranu i jednocześnie dyrektor irańskiej Organizacji Ochrony Środowiska, ambasador Indii w Polsce Monika Kapil, oraz ambasador Jan Wojciech Piekarski. Debatę moderował prezes PZU Andrzej Klesyk.
Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego jest niezależnym think-tankiem specjalizującym się w polityce zagranicznej. Fundacja dostarcza strategiczne analizy i rozwiązania dla instytucji rządowych, sektora prywatnego i społeczeństwa obywatelskiego.
W swoich badaniach i analizach koncentruje się głównie na dwóch strategicznych dla Polski sektorach geograficznych: transatlantyckim w wymiarze politycznym i bezpieczeństwa oraz Rosji i obszarze postsowieckim.
Fundacja przyznaje nagrodę "Rycerz Wolności" osobom, które przyczyniły się do promocji wartości przyświecających generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu tj. wolności, sprawiedliwości oraz demokracji. W poprzednich latach nagrodą uhonorowani zostali: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Norman Davies, Aleksander Milinkiewicz, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, prezydent Litwy Valdas Adamkus, Javier Solana, Bernard Kouchner i Richard Lugar. (PAP)
agy/ par/ jra/