Główne czeskie portale poinformowały o śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Telewizja przypomniała wizyty Mistrza, a kanał radia publicznego poświęcony kulturze Vltava wyemitował symfonię „Siedem bram Jerozolimy” pod batutą jej autora z festiwalu Praska Wiosna w 2017 r.
Radiowy komentator i znawca muzyki klasycznej Libor Drzeviskovsky przypomniał Pendereckiego, cytując słowa Mistrza „pochłonąłem wszystko, co się wydarzyło w muzyce”. Drzeviskovsky napisał, że zmarły kompozytor od połowy lat 70 zwrócił się do postromantycznemu symfonizmowi i w tym duchu tworzył muzykę. "7 symfonia, utwór z podtytułem +Siedem Bram Jerozolimy+, powstała na uroczystości 3000 lat Jerozolimy jako stolicy Państwa Żydowskiego" – przypomniała Vltava podkreślając, że Penderecki dyrygował wówczas orkiestrą symfoniczną Czeskiego Radia.
Czeska TV przypomniała, że koncert finałowy najważniejszego czeskiego festiwalu muzycznego Praska Wiosna Penderecki zadedykował zmarłemu w czerwcu 2017 r. dyrygentowi Jirziemu Bielohlavkowi. Wspomniano, że przed minutą ciszy i pierwszymi dźwiękami monumentalnej muzyki, polski kompozytor i dyrygent mówił o wielkiej stracie dla czeskiej i światowej muzyki, jaką była śmierć wybitnego dyrygenta.
Penderecki zawitał też do Czech we wrześniu 2018 roku i w Ołomuńcu w Kościele Panny Marii Śnieżnej poprowadził zespół Filharmonii Krakowskiej oraz chóry mieszany i chłopięcy wykonujące "Credo". Koncert inaugurował festiwal Muzyki Sakralnej, a Mistrz świętował wówczas 85 urodziny, jego przyjazd do Czech organizowały Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Pradze. Festiwalowi towarzyszyła wystawa w Muzeum " Ołomuńcu "Przerwany Czas 1908-1928. Awangarda w Europie Środkowej". Przy kolejnym pobycie w Czechach jesienią 2019 Penderecki temu właśnie muzeum podarował część oryginału partytury "Credo”.
W listopadzie 2019 r. Krzysztof Penderecki przyjechał do Pragi, by uświetnić 30. rocznicę zmian w Europie Środkowej i Wschodniej. Dał monumentalny koncert w praskiej katedrze św. Wita, Wojciecha i Wacława na wzgórzu zamkowym (Hradczany). Nieprzypadkowo też wybrano dzień koncertu – 25 listopada, w 30. rocznicę dnia, w którym prymas Franciszek Tomaszek koncelebrował w katedrze mszę dziękczynną za kanonizację przez Jana Pawła II Św. Agnieszki Czeskiej. W koncercie uczestniczyli soliści - Iwona Hoss, Karol Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Piotr Nowacki.
Uroczyste święto muzyki zorganizowano m.in. pod patronatem arcybiskupa praskiego, prymasa Czech kardynała Dominika Duki. Prymas Czech, który jest na prewencyjnej kwarantannie, napisał w niedzielę w internecie: "Niech mu Chrystus Dobry Pasterz odwdzięczy się życiem wiecznym i radością". (PAP)
Z Pragi Piotr Górecki
ptg/ wj/