Dr Auma Rita Obama, kenijska pisarka, działaczka społeczna i polityczna, siostra byłego prezydenta USA Baracka Obamy wzięła udział w odbywającym się we wtorek we Wrocławiu Forum Festiwalu Wolności. Mówiła m.in. o demokracji, wolności i wyzwaniach stojących przed Afryką.
Dr Auma Rita Obama gościła we Wrocławiu w związku z trwającym w stolicy Dolnego Śląska Festiwalem Wolności, upamiętniającym pierwsze częściowo wolne wybory do parlamentu w powojennej Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.
W swoim przemówieniu mówiła między innymi o jakości społecznych dóbr: demokracji i wolności. "Wolność ma swoje granice, są one oparte na odpowiedzialności. Wolność to przede wszystkim wysiłek, trzeba nad nią ciągle pracować. Demokracja to również praca, łącząca się z odpowiedzialnością, wszyscy muszą mieć głos i wszyscy muszą brać udział w jej budowaniu” – stwierdziła.
Oceniła, że obecnie w Europie jest zbyt mało tolerancji. „Tej tolerancji, która pozwala na bycie sobą, otwartości na inność. Wszyscy się różnimy, ale musimy razem żyć, więc potrzebujemy gościnności, tolerancji akceptacji” – podkreśliła.
„Przykre jest to, że często nie znamy naszych sąsiadów. Obawiamy się tego, kto jest inny, kto pochodzi z innej kultury, a najłatwiejszym sposobem na pozbycie się tego strachu jest skonfrontowanie go. Dzięki temu zaczniemy rozumieć, że nie ma się czego obawiać, a tym samym wzbogacimy nasza kulturę, dodajemy do niej wartości” – mówiła.
Zwróciła też uwagę na wielokulturowość Wrocławia, co jest jego dużą zaletą i szansą na rozwój. „Ta wielość kultur sprawia, że każdy się tu dobrze czuje. Z różnorodności ludzi - dodała - powstaje harmonia, nie wszyscy muszą się lubić, ale muszą się ze sobą dogadywać. Wtedy powstaje tolerancja w społeczności i otwartość na różnice”.
Dr Obama odniosła się także do problemów demokracji z jakimi zmaga się obecnie Afryka. „Wbrew powszechnemu myśleniu, demokracja jest ustrojem większości afrykańskich krajów, mamy wolność wyboru, ale problem polega na tym jakie podejmujemy wybory. Opieramy naszą demokrację o etniczność - głosujemy na kogoś kto pochodzi z naszej kultury i myliśmy, że on się nami zaopiekuje. Opieramy naszą demokrację o biedę, głosujemy pustymi żołądkami, głosujemy za pomocą strachu, z obawy przed dzieleniem się. To są problemy naszej demokracji” – wskazała.
Jej zdaniem, problem stanowi postrzeganie Afryki jako biednego kontynentu. „Mówi się nam, że jesteśmy biedni, a my w to wierzymy i dlatego prosimy innych o pomoc. Musimy sami zmienić mentalność, że Afryka to biedny kraj, bo taki sposób myślenia powoduje, że jesteśmy bierni, czekamy na pomoc innych, a przez to jesteśmy zależni. Jeżeli chcemy być faktycznie wolni, musimy odejść od takiego myślenia, zwłaszcza, że nasz kraj jest bogaty w surowce. Musimy zacząć podejmować niezależne, odpowiedzialne decyzje” – przekonywała.
„Gdy ludzie mówią: +dajmy im rybę+, w pewnym momencie zauważmy, że nic się nie zmienia, wtedy mówią + nauczymy ich łowić ryby+, a ja idę o krok dalej - nie dawajcie nam ryby, nie uczcie nas łowić, zapytajcie nas, czy w ogóle lubimy ryby. Tym samym rozpoczniemy konstruktywną rozmowę, o tym, co dla nas ważne i co można zmienić” – mówiła.
Jak zaznaczyła, kluczową w procesie demokracji jest edukacja młodych ludzi. "Uczmy młodych ludzi zdobywania umiejętności, aby w przyszłości byli niezależni finansowo, aby brali życie w swoje ręce, tworzyli swoją przyszłość i być świadomi tego kim są. Uczmy też młodych ludzi, że ich głos ma znaczenie, że mogą mieć realny wpływ na rzeczywistość, w której żyją. Bo demokracja to partycypacja, zwłaszcza młodych ludzi” - powiedziała.
Dr Obama urodziła się i dorastała w Kenii. Studiowała w Niemczech, gdzie uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie w Heidelbergu. Następnie uzyskała dyplom Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie i tytuł doktora na Uniwersytecie Bayreuth. Przez kilka lat mieszkała i pracowała w Niemczech i Wielkiej Brytanii, następnie wróciła do Kenii, gdzie pracowała dla organizacji CARE International.
Ważną częścią jej pracy było założenie i koordynowanie działań sieci „Sport na rzecz Zmian Społecznych”. Inicjatywa ta połączyła organizacje z różnych krajów Afryki Wschodniej, mając na celu pokazanie dziewczętom roli sportu jako środka pozwalającego na polepszenie ich sytuacji społecznej.
Oprócz pracy w fundacji, jest członkiem World Future Council, członkiem Rady Powierniczej German Reading Foundation, a także członkiem Rady Doradczej Akademii Zaawansowanych Studiów nad Afryką na Uniwersytecie Bayreuth.
Od 2014 dr Obama jest patronem międzynarodowego festiwalu Storymoja w Kenii, który jest miejscem propagowania umiejętności czytania i pisania wśród dzieci i nastolatków.
Dr Auma Obama jest także pisarką - jej książka And Then Life Happens: A Memoir, została wydana w Niemczech w 2010 a następnie przetłumaczona na angielski. Uczestniczy w wielu wydarzeniach na całym świecie poświęconych tematom rozwoju społeczno-gospodarczego. Głównym obszarem jej zainteresowań jest relacja pomiędzy tak zwanymi „krajami rozwijającymi się” a „państwami rozwiniętymi”.
Za swoją działalność humanitarną otrzymała m.in. nagrodę Prix Courage przyznana przez niemiecką telewizję ZDF we współpracy z Clarins, Paris (2014); nagroda B.A.U.M. (2015); nagroda World Human Rights (2015) przyznana przez magazyn Look; nagroda Kiwanis (2016, Kiwanis Club Stuttgart) oraz Deutscher Rednerpreis przyznana przez German Speakers Association (2015). (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ mok/