Demokracja i pokój nie są dane na zawsze, trzeba cały czas o nie walczyć, bronić ich - podkreślali uczestnicy czwartkowej debaty "Europejskie wartości, historia i nadzieje", którą zorganizowało w Warszawie Europejskie Stowarzyszenie Muzeum Historii Żydów Polskich.
Podczas spotkania podejmowano m.in. temat Unii Europejskiej, procesu integracji oraz jego celu, a także wartości wspólnych dla Europejczyków.
Europa jednoczyła się po to, aby zapobiec wybuchowi kolejnej wielkiej wojny - podkreślił były minister spraw zagranicznych prof. Adam Daniel Rotfeld.
"Jeśli chodzi o dzisiejszą debatę, spotykamy się w momencie szczególnym - po Brexicie. Wiele osób zadaje pytanie: co się stało, dlaczego się stało i czy można było temu zapobiec" - zaznaczył prof. Rotfeld. Jak zauważył, nadzieje na przyszłość młodych Europejczyków, wśród nich młodych Polaków, wiązały się z UE.
"Pokój i stabilność. Po to utrzymywana jest UE" - podkreślił były szef MSZ. To właśnie zapobieganie wybuchowi następnej wojny było celem, który przyświecał architektom wspólnot europejskich, jak Jean Monnet czy Robert Schuman - mówił prof. Rotfeld.
Jak zaznaczył, "cel ten jest wciąż aktualny". Abyśmy "nagle nie zostali skonfrontowani z bardzo dramatyczną sytuacją" - dodał.
Zaufanie, lojalność, solidarność, wzajemny szacunek, sprawiedliwość są, jak wymieniał, na liście najważniejszych dla wszystkich Europejczyków wartości.
Francuska filozofka Monique Canto-Sperber, która uczestniczyła w debacie, przestrzegała, aby nie być zbyt zapatrzonym w "ideę wieczystego, nieustannego pokoju" w powojennej Europie, ponieważ nic nie jest dane na zawsze.
"Demokrację w Europie - nie tak jak w Ameryce - musieliśmy sobie wywalczyć" - mówiła Canto-Sperber. O podstawowe dla demokracji wartości trzeba walczyć nieustannie, trzeba je chronić - powiedziała.
Marian Turski, historyk i dziennikarz, więzień obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich podkreślił, że to, co Europejczyków łączy, to m.in. potrzeba poczucia bezpieczeństwa. Tymczasem "jednym z największych zagrożeń jest obecnie populizm" - ocenił.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich mówił podczas debaty m.in. o antysemityzmie. Przypomniał słowa Jana Pawła II: "Antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i ludzkości".
W spotkaniu pt. "Europejskie wartości, historia i nadzieje" zorganizowanym w Ambasadzie Belgii uczestniczyli także m.in.: dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego Ewa Kulik, dziennikarz i publicysta Konstanty Gebert, główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett.
Europejskie Stowarzyszenie Muzeum Historii Żydów Polskich w dniach 30 czerwca-3 lipca organizuje swoją ósmą podróż do Polski. W ramach tego cyklicznego wydarzenia członkowie stowarzyszenia odwiedzają Warszawę oraz Kraków, przyglądają się działalności Muzeum oraz uczestniczą w Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Fundusze zebrane dzięki wyprawie zostaną wykorzystane do rozwoju jednej z galerii wystawy stałej Muzeum POLIN "Paradisus Iudaeorum".(PAP)
jp/ par/