Powstające w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych ogłosiło konkurs na projekt medalu „Pro Gloria Gentis” - „Dla Chwały Narodu”, który wręczany będzie m.in. osobom zasłużonym dla niepodległości i dobra Polski. Prace konkursowe można nadsyłać do końca lipca.
W konkursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek, w tym autorzy profesjonalni i nieprofesjonalni, z kraju i zagranicy. W przypadku osób niepełnoletnich wymagane jest oświadczenie rodziców lub opiekunów prawnych.
Jak poinformował PAP Jacek Karczewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, celem konkursu jest opracowanie projektu medalu, który wręczany będzie „osobom działającym czynnie, z narażeniem zdrowia i życia, dla niepodległości i dobra Rzeczypospolitej, w imię najwyższych polskich wartości narodowych określonych w dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Medal będzie przyznawany również za działalność na rzecz upamiętniania i upowszechniania wiedzy o walkach niepodległościowych Polaków i polskich tradycjach państwowych.
"Chcemy, by medal przyznawany był raz w roku. Data takiej uroczystości zostanie ustalona po rozstrzygnięciu konkursu i wyborze zwycięskiego projektu. Myślimy o 25 maja, czyli dniu śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, straconego przez komunistów w więzieniu mokotowskim w Warszawie w 1948 r. Rozważany jest też termin 1 marca, czyli święta państwowego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – powiedział PAP Karczewski.
Konkurs na projekt medalu „Pro Gloria Gentis” - „Dla Chwały Narodu” podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym komisja konkursowa wyłoni pięć prac ze wszystkich złożonych lub nadesłanych w terminie do 31 lipca do Urzędu Miasta w Ostrołęce. Wybrane w ten sposób prace, w drugim etapie, między 7 a 25 sierpnia, zostaną poddane pod głosowanie internautów. Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę pieniężną, 3 tys. zł.
Projekt medalu, kolorowy wydruk na sztywnym papierze formatu A4 lub w postaci elektronicznej na płytach CD albo DVD, musi graficznie nawiązywać do historycznych wydarzeń z okresu podziemia antykomunistycznego oraz zawierać dewizę „Pro Gloria Gentis”, a także element związany z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, np. logo lub nazwę. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie internetowej: www.muzeumzolnierzywykletych.pl.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstaje na terenie tamtejszego, byłego aresztu śledczego UB, gdzie w latach 40. i 50. XX wieku byli więzieni, torturowani i mordowani m.in. żołnierze AK, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Obecnie nieruchomość należy do samorządu miasta. Koszt prac remontowych i adaptacyjnych szacowany jest na ponad 30 mln zł.
Gotowy jest już projekt przyszłej placówki. Zbiórkę środków na jej utworzenie prowadzi ostrołęcka Fundacja Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W tym celu wydawane są pamiątkowe numizmaty z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. Ukazały się już dwa, poświęcone sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady AK Danucie Siedzikównie ps. „Inka” (1928-46) oraz prezesowi zrzeszenia Wolność i Niezawisłość płk. Łukaszowi Cieplińskiemu ps. „Pług” (1913-51). W przygotowaniu jest projekt kolejnego numizmatu, tym razem przypominającego postać rtm. Witolda Pileckiego (1901-48), żołnierza AK, organizatora ruchu oporu w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
W założeniu ostrołęckie Muzeum Żołnierzy Wyklętych pełnić ma rolę centrum naukowego i edukacyjnego, poświęconego historii Żołnierzy Wyklętych, oddziałów i organizacji z terenu całej Polski, w tym działających w granicach II Rzeczpospolitej. Stała ekspozycja prezentowała będzie pamiątki podziemia antykomunistycznego, w tym broń, dokumenty i fotografie. Częścią wystawy ma być m.in. zainscenizowana leśna kwatera partyzancka.
Według szacunków, w 1945 r. do podziemia antykomunistycznego należało do 180 tys. osób, w tym do 17 tys. służyło w oddziałach partyzanckich. W walkach z NKWD, KBW, UB i MO poległo ponad 8,5 tys. żołnierzy. Ok. 80 tys. osób zostało aresztowanych i trafiło do więzień. Wielu z nich zmarło w wyniku tortur lub zostało straconych. Ostatnim z Żołnierzy Wyklętych był Józef Franczak, ps. „Lalek” (ur. 1918), który zginął w walce w 1963 r. (PAP)
mb/ agz/