Pisarz i teolog o. Maciej Zięba oraz niemiecki dyplomata dr Horst Teltschik zostali laureatami nagrody Freedom Awards, którą przyznaje Rada Atlantycka. Nagrody wręczono w piątek podczas gali kończącej tegoroczne Wrocław Global Forum.
Obok o. Zięby oraz dr. Teltschika Rada Atlantycka wyróżniła w tym roku również syryjską organizację humanitarną White Helmets oraz dyrektor wykonawczą pakistańskiej Fundacji Praw Cyfrowych Nighat Dad.
O. Ziemba został wyróżniony za „godne naśladowania wysiłki w promowaniu demokracji i rozwijaniu zrozumienia i dialogu na świecie w czasach transformacji w Polsce i Europie”. Odbierając nagrodę teolog powiedział, że na swojej drodze spotkał przyjaciół i mentorów. „To Stefan Kisielewski, Władysław Bartoszewski, Jacek Woźniakowski i Tadeusz Mazowiecki (…); od nich nauczyłem się mądrego patriotyzmu, stania po stronie prawdy oraz dbania o słabszych” - mówił o. Zięba.
Teltschik został nagrodzony za „osiągnięcia w jednoczeniu Niemiec w szerszym kontekście europejskim”. Niemiecki polityk podkreślił, że cieszy się, iż odbiera nagrodę w Polsce. „Dla mnie Polacy należą do tych narodów, które kochają wolność i które potrafią o nią walczyć” - mówił.
Syryjską organizację humanitarną White Helmets uhonorowano za "godną naśladowania odwagę i wyjątkowy wkład w obronę cywilną Syrii oraz podtrzymywanie uniwersalnych wartości praw człowieka w obliczu przytłaczającego niebezpieczeństwa”. Z kolei dyrektor wykonawczą pakistańskiej Fundacji Praw Cyfrowych Nighat Dad nagrodzono za „osiągnięcia w dziedzinie rozwoju praw cyfrowych i praw kobiet w Pakistanie, a także zaangażowanie w proces demokratyzacji regulacji cyfrowych”.
Od początku organizacji Wrocław Global Forum podczas imprezy wręczane są nagrody Freedom Awards, które przyznaje Rada Atlantycka. To wyróżnienie, którym honorowani są osoby i organizacje walczące o pokój i wolność w swoim kraju albo na świecie.
Po raz pierwszy Freedom Awards zostały przyznane w Berlinie z okazji 20-lecia upadku Muru Berlińskiego. Wśród nagrodzonych był Lech Wałęsa. Laureatami poprzednich edycji byli m.in. Hillary Clinton, Vaclav Havel, Javier Solana, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Władysław Bartoszewski, „Las Damas de Blanco” ("Kobiety w Bieli" - kobiety z kubańskiego ruchu społecznego domagające się zwolnienia dysydentów) czy Ludzie Majdanu.
Wrocław Global Forum to doroczna konferencja poświęcona w głównej mierze transatlantyckiej współpracy gospodarczej oraz stosunkom politycznym pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Co roku w panelach dyskusyjnych organizowanych w ramach tej imprezy bierze udział kilkuset polityków, dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu, przede wszystkim z Polski, państw UE oraz USA.
Tegoroczna edycja Wrocław Global Forum była poświęcona przede wszystkim przygotowaniom do zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie, partnerstwu Polski i USA, transatlantyckiej umowie TTIP między UE a USA oraz kryzysowi migracyjnemu.
Była to siódma edycja dorocznej konferencji. Jej organizatorami były: miasto Wrocław, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Atlantic Council.(PAP)
pdo/ gma/