Partyturę jednego ze swoich najważniejszych utworów - „Missa Latina” przekazał jasnogórskiemu sanktuarium kompozytor i dyrygent, twórca m.in. muzyki filmowej Zdzisław Szostak.
Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, powierzenie egzemplarza partytury autor uznał za jedną z bardziej znaczących decyzji w swoim życiu. „Autor ma głęboką wiarę, iż w rękach paulinów i pod opieką Matki Bożej +Missa Latina+ uzyska możliwość trafienia do szerokiego grona miłośników muzyki klasycznej, oraz wszystkich, którzy cenią chrześcijańską tradycję naszej kultury i wiary” - podali przedstawiciele klasztoru.
„Missa Latina” to utwór na orkiestrę symfoniczną i chór w formie klasycznej mszy wokalno-instrumentalnej. O dziele Szostaka pisano jako o ukoronowaniu dorobku twórczego artysty, syntezie jego wcześniejszych doświadczeń, dziele o największych rozmiarach i najwyższej wartości artystycznej.
Jak opisują specjaliści, utwór Szostaka pobrzmiewa barokową polifonią, jednocześnie inspirowany jest chorałem gregoriańskim, słychać w nim nuty romantyzmu, impresjonizmu i modernizmu. Autor zawarł w mszy także i cytaty ze swoich dzieł filmowych np. muzyki do serialu „Królowa Bona”.
Dzieło zostało ukończone w 2003 roku, a swojej premiery doczekało się dwa lata później - na jubileusz 75. urodzin kompozytora w Filharmonii Łódzkiej. W 2006 „Missa...” uświetniła festiwal „Muzyczna Praga”, objęty honorowym patronatem ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zdzisław Szostak urodził się 13 stycznia 1930 r. w Sosnowcu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach. Największą cześć swojego życia spędził w Łodzi, gdzie od 1971 do 1987 r. był dyrygentem i zastępcą dyrektora do spraw artystycznych w Filharmonii Łódzkiej, a w latach 1972 - 2000 pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (późniejszej Akademii Muzycznej) w Łodzi, prowadząc orkiestrę symfoniczną tej uczelni.
Współpracował z wieloma orkiestrami zagranicznymi oraz większością orkiestr filharmonicznych w kraju. Związany był także z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie i Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.
Pod jego batutą wykonano nagrania ścieżek dźwiękowych do około 200 produkcji filmowych. Sam jest autorem muzyki do 40 obrazów, w tym 20 filmów fabularnych - m.in.: "Aria dla atlety", "Królowa Bona", "Limuzyna Daimler-Benz", "Znachor", "Koniec świata", "Księga wielkich życzeń", "Listy miłosne", "Glina".
Podczas studiów w Katowicach Szostak zaprzyjaźnił się z Wojciechem Kilarem. Bliska znajomość i sympatia przetrwała aż do śmierci Kilara w 2013 r. Kilar o symfonii „Missa Latina” oraz o samym Zdzisławie Szostaku wypowiadał się z wielkim uznaniem.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ bap/ agz/