Pięć spośród 56 nadesłanych prac nominowano do Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej co roku za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Ufundowana przez Uniwersytet Łódzki nagroda jest jedynym tego typu wyróżnieniem promującym polską humanistykę.
O decyzji kapituły konkursu poinformował w niedzielę rzecznik UŁ Tomasz Boruszczak.
Wśród tegorocznych nominowanych znalazły się prace: Andrzeja Bogusławskiego i Ewy Drzazgowskiej "Język w refleksji teoretycznej. Przekroje historyczne", Michała Mencfela "Atanazy Raczyński (1788-1874). Biografia", Adama Kirpszy "Jak negocjować w Brukseli? Proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej", Joanny Nalewajko-Kulikov "Mówić we własnym imieniu. Prasa jidyszowa a tworzenie żydowskiej tożsamości narodowej (do 1918 roku)", Doroty Sajewskiej "Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny".
Wyboru dokonano spośród 56 nadesłanych prac, zgłoszonych do konkursu przez dziekanów wydziałów humanistycznych i dyrektorów instytutów naukowych z całego kraju. W drugim etapie kapituła – po przeprowadzeniu rozmów z autorami nominowanych dzieł – podejmie decyzję o przyznaniu nagrody w wysokości 50 tys. zł. Jej laureat zostanie przedstawiony na uroczystej gali w listopadzie.
Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych, została ustanowiona w 2015 roku, w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Jak zaznaczył Boruszczak, w czasie, gdy rynek i ekonomia odgrywają tak dużą rolę, UŁ chciał podkreślić ogromne znaczenie humanistyki i humanistów zarówno w badaniach akademickich, jak i w kształtowaniu otwartego społeczeństwa, wzorców postępowania, krytycznego odbioru kultury.
Pierwszym laureatem nagrody został Jan Strelau za dzieło z dziedziny psychologii. W ubiegłym roku za najlepszą pracę spośród 44 nadesłanych uznano książkę Ewy Kołodziejczyk o powojennych latach Czesława Miłosza.
Patron nagrody – prof. Tadeusz Kotarbiński – był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.
autor: Agnieszka Grzelak-Michałowska
edytor: Dorota Skrobisz (PAP)
agm/ skr/