II wojna światowa

11.09.2018

Potomkowie żołnierzy brytyjskich odwiedzili Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Ponad osiemdziesięciu członków rodzin żołnierzy brytyjskich, którzy w czasie II wojny byli więźniami Stalagu VIII B Lamsdorf, przeszło we wtorek szlak jeniecki do dzisiejszego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Do podopolskich Łambinowic, gdzie w miejscu dawnego niemieckiego Stalagu VIII B dziś działa Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, przyjechało ponad osiemdziesięciu członków rodzin byłych więźniów obozu.

"Przyjechały głównie dzieci żołnierzy brytyjskich, chociaż wśród gości widziałam także całe wielopokoleniowe rodziny. Ci ludzie często dopiero po śmierci swojego ojca lub dziadka, ze znalezionych dokumentów i pamiątek dowiadywali się o ich wojennych losach i czasie spędzonym w niewoli. Dla części z nich jest to prawdziwa podróż sentymentalna i szansa na skonfrontowanie wspomnień bliskich ze swoimi wyobrażeniami na temat wojny" - powiedziała PAP Magdalena Kruk-Kuchcińska z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Jedną z takich osób była Jeni Kingston, której ojciec Jonh Shanks pięć wojennych lat spędził w Stalagu Lamsdorf VIIIB.

"Ojciec zmarł w wieku 93 lat. Po jego śmierci, na poddaszu znaleźliśmy plik zapisków, wspomnień z czasów jego niewoli w tym obozie. Był oficerem, więc nie musiał pracować. Dużo miejsca we wspomninkach poświęcił jednak codziennemu życiu jenieckiemu, paczkom z Czerwonego Krzyża i wyczekiwaniu wolności i powrotu do domu. Żałuję, że nie mogłam go tu przywieźć. Myślę, że chciałby odwiedzić to miejsce" - opowiadała Kingston.

Wizyta rozpoczęła się marszem ze stacji w Sowinie do Łambinowic trasą, którą prowadzono jeńców wojennych do obozowych baraków.

"To był szczególny marsz. Jeńcy musieli przejść wzdłuż starego cmentarza jenieckiego. Łatwo sobie wyobrazić, co myśleli patrząc na siedem tysięcy nagrobków żołnierzy, którzy zmarli w Lamsdorf podczas pierwszej wojny światowej. Co ciekawe, tamta wspólnota ma swoją kontynuację. Dzisiaj, blisko 80 lat od tamtych wydarzeń, okazywało się, że ludzie zawierali znajomości, rozpoznając swoich przodków na tej samej, jenieckiej fotografii, wymieniają się informacjami o ich powojennych losach" - relacjonuje Kruk-Kuchcińska.

Kompleks obozowy Lamsdorf został utworzony podczas wojny francusko-pruskiej i działał w latach I oraz II wojny światowej. Więziono w nim żołnierzy wszystkich armii walczących z Niemcami. W czasie II wojny światowej przez Stalag Lamsdorf przeszło około 300 tysięcy jeńców 50 narodowości. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ agz/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL