Polska po 1989 roku

12.12.2018

28 osób odznaczonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornahauser-Dudą oraz odznaczeni: aktorka Barbara Krafftówna, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło, aktor Jan Pietrzak, prof. Henryk Skarżyński i Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy podczas uroczystości wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.  PAP/P. Supernak Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornahauser-Dudą oraz odznaczeni: aktorka Barbara Krafftówna, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło, aktor Jan Pietrzak, prof. Henryk Skarżyński i Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy podczas uroczystości wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości. PAP/P. Supernak

Aktorka Stanisława Celińska, podróżnik Aleksander Doba i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski są wśród odznaczonych przez prezydenta Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Dziękuję za wszystko co państwo czynicie dla Polski - mówił Andrzej Duda.

"Ogromnie się cieszę, że zbliżając się ku końcowi tego stulecia roku odzyskania niepodległości, roku 2018 możemy ten cykl kilkuletnich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym formowania się granic II RP, uczcić tą właśnie uroczystością, w czasie której miałem zaszczyt i przyjemność wręczyć medale ustanowione przez Sejm i Senat z mojej inicjatywy - Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nawiązujące do odznaczenia ustanowionego w II RP, wręczanego w 1928 r., medalu dziesięciolecia odzyskanej wtedy niepodległości" - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, medale były przyznane osobom zasłużonym "dla tamtych lat, dla odbudowy niepodległego suwerennego Polskiego Państwa, dla walki o to państwa, ale też dla jego tworzenia". Jak mówił prezydent, "w tych domach bardzo często te medale są do dzisiaj obok Krzyży i Medali Niepodległości obok Krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari i innych odznaczeń, które II RP przyznawała".

Zdaniem Andrzeja Dudy "są one powodem do rodzinnej dumy, a przede wszystkim są dowodem pamięci o tamtych czasach i tym wielkim okresie, kiedy po 123 latach kolejnemu pokoleniu naszych mężnych dziadków, pradziadków, czasem prapradziadków udało się Polskę odzyskać" - mówił.

Prezydent wyraził radość, że dzisiaj może "te nowo ustanowione, ale w jakimś sensie odnowione Medale Odzyskanej Niepodległości wręczyć przedstawicielom bardzo różnych środowisk, bardzo różnych dziedzin życia, twórczości, kultury, nauki, sportu, ale także i walki o wolną suwerenną niepodległą Polskę".

"Dziękuję za wspaniały dorobek państwa życia. Dziękuję za to wszystko co państwo dla Polski, dla bliźnich, dla rozsławiania Polski na świecie dla tworzenia polskiej kultury dla rozbudowywania polskiej nauki, czy też po prostu dla działalności dla zwykłych ludzi, często bardzo biednych czynicie" - powiedział Andrzej Duda.

Medalem odznaczeni zostali: działacz opozycji demokratycznej w PRL, prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich Jan Abgarowicz; prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Bando; żołnierz Armii Krajowej, represjonowany w okresie powojennym gen. Tadeusz Bieńkowicz; aktorka, tworzyła programy muzyczne i spektakle m.in. dla Studenckiego Teatru Satyryków STS Stanisława Celińska-Mrowiec; przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło; podróżnik Aleksander Doba; działacz opozycji demokratycznej w PRL, dziennikarz Jerzy Jachowicz; zaangażowany w udzielanie pomocy socjalnej i medycznej ocalałym z Holokaustu Marian Kalwary; polarnik i podróżnik Marek Kamiński; żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i AK, działacz opozycji demokratycznej w PRL Janusz Kamocki; tenor Ryszard Karczykowski; restaurator, działacz społeczny i charytatywny Jan Kościuszko oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

Ozdnaczenia odebrali również: aktorka, piosenkarka, artystka kabaretowa Barbara Krafft-Seidner; kolarz, działacz sportowy Czesław Lang; kompozytor, wokalista, założyciel m.in. zespołu Arka Noego Dariusz Malejonek; dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski; satyryk, artysta kabaretowy, twórca m.in. Kabaretu pod Egidą Jan Pietrzak; założycielka i dyrektor Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie s. Michaela Rak; pisarz, publicysta o. Jacek Salij; lekarz audiolog i foniatra prof. Henryk Skarżyński; muzyk, kompozytor Józef Skrzek; historyk, kierownik archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie Andrzej Suchcitz; kierujący pracami ekshumacyjnymi m.in. w Kwaterze na "Łączce" prof. Krzysztof Szwagrzyk; współtwórca Muzeum Książki Artystycznej Jadwiga Tryzno; wydawca książek artystycznych Janusz Tryzno; przedsiębiorca, współzałożyciel Ceramiki Tubądzin Andrzej Wodziński oraz żołnierz misji zagranicznych, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kpt. Piotr Żemojtel.

"Czuję się skrępowany, że w tak zacnym gronie na stulecie niepodległości zostałem wyróżniony. To medal bardzo ważny, bo mam poczucie, że odbieram go w imieniu nie tylko swoim, ale całego Muzeum Powstania Warszawskiego, wszystkich pracowników, wolontariuszy. To jest medal za zaangażowanie w pracę nad upamiętnianiem historii, w opiekę nad kombatantami. Czuję, że jest to olbrzymie wyróżnienie, które odebrałem w imieniu całej naszej społeczności" - powiedział PAP Ołdakowski.

Po uroczystości prezydent obejrzał wystawę prezentującą dokumentację Pałacu Saskiego.

Ustawę o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości Sejm uchwalił w czerwcu. Odznaczane nim będą osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski, i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki.

Odznaczenie będzie nadawane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal będą mogli otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, ale także przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak, Olga Łozińska

akn/ oloz/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL