02.08. 2009 Warszawa (PAP) - Z okazji 65 rocznicy Powstania Warszawskiego, w niedzielę prezydent Lech Kaczyński wręczył Ordery Odrodzenia Polski bohaterom tamtych dni. Oto lista odznaczonych opublikowana na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP: - za wybitne zasługi dla niepodległości RP: KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI pośmiertnie: Generał Antoni CHRUŚCIEL - pseud. "Monter", dowódca sił zbrojnych w Powstaniu Warszawskim
Bogdan HOROSZOWSKI - członek Szarych Szeregów, w Powstaniu pseud. "Komar", Zgrupowanie "Krybar"
Maria OKOŃSKA - pseud. "Emmanuela", sanitariuszka
pośmiertnie:
Ksiądz Jerzy BASZKIEWICZ - pseud. "Radwan II", naczelny kapelan Grupy "Kampinos"
Bolesław KONTRYM - pseud. "Żmudzin", "Biały", "Bielski", "Cichocki", zgrupowanie AK "Bartkiewicza", skazany na karę śmierci, zamordowany w 1953 r.
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie:
Eugeniusz LOKAJSKI - pseud. "Brok", wybitny lekkoatleta, olimpijczyk, fotoreporter powstańczy, zginął w Powstaniu
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie:
Jan BLADA - pseud. "Kilof", zginął w Powstaniu
- za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Henryk CHMIELEWSKI - w Powstaniu pseud. "Jupiter", wybitny grafik, rysownik i publicysta znany jako "Papcio Chmiel"
pośmiertnie:
Tadeusz GAJCY - pseud. "Karol Topornicki", "Roman Oścień", "Topór", poeta czasów wojny, żołnierz AK, zginął w Powstaniu
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie:
Zdzisław MAKLAKIEWICZ - w Powstaniu pseud. -"Hanzem" w kompanii motorowej "Iskra", znany aktor teatralny i filmowy
- za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, za osiągnięcia w pracy społecznej
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Ryszard CELMER - pseud. "Brzoza", Zgrupowanie Stołpecko-Nalibockie
Ksiądz Henryk KIETLIŃSKI - harcerz, łącznik Zgrupowania AK "Obroża"
Zenon KLIMKOWSKI - pseud. "Mauli", Zgrupowanie "Radosław"
Jan KOMOROWSKI - pseud. "Kruk", pułk "Baszta"
Helena MICHALSKA - pseud. "Wiktoria", sanitariuszka
Aniela MUSZYŃSKA - żołnierz ZWZ-AK, sanitariuszka
Stanisław OLECHA - pseud. "Lisek", batalion "Baszta"
Zbigniew PIASECKI - pseud. "Czekolada", batalion "Miłosz"
Jerzy SMONIEWSKI - pseud. "Lotnik", Zgrupowanie Rokity
pośmiertnie:
Maria WANTOWSKA - pseud. "Stefania", sanitariuszka
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Elżbieta BIERNACKA - sanitariuszka, pułk "Baszta"
Irena BRĄCZYK - łączniczka, Zgrupowanie "Gurt"
Władysław CELIŃSKI - pseud. "Zaremba", walczył w Zgrupowaniu "Krybar" w ochronie dowódcy AK "Montera"
Hanna DEMBOWSKA - pseud. "Jola", "Hanka", łączniczka
Zofia DOMAŃSKA - pseud. "Zocha", sanitariuszka, kompania "Koszta"
Jerzy KOCHANEK - pseud. "Bzura"
Jan ŁOMPIERZ - pseud. "Matejko", łącznik
Stanisław MAJEWSKI - pseud. "Stach", Zgrupowanie Zaremba-Piorun
Zygmunt MIECZNIKOWSKI - pseud. "Józio", dywizjon motorowy
Stanisław POTEMPSKI - pseud. "Sławek", formacja "Gustaw"
Henryk REK - pseud. "Skoczek", łącznik
Jadwiga ROMAN - pseud. "Iga", łączniczka
Jerzy ROMANOWSKI - pseud. "Drań", formacja "Gozdawa"
Mirosława SOBCZYK - pseud. "Mira", łączniczka
Zuzanna STROMENGER - pseud. "Zuzia", łączniczka
Wincenty SZANTYR - pseud. "Ursyn", Zgrupowanie "Elektrownia"
Stanisław WLAŹNIK - pseud. "U-7", "Granit"
Czesława WODYŃSKA - pseud. "Cenia", sanitariuszka. (PAP)
la/ tot/