W Dobrym Mieście na Warmii odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą żołnierzy 5. i 6. Wileńskiej Brygady AK. Miejscowi miłośnicy historii chcą, by to miejsce stało się początkiem turystycznego szlaku śladem oddziałów mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
Jak powiedział PAP Piotr Chaciński z Grupy Historycznej Guttstadt, tablica ma popularyzować mało znany wątek działalności Wileńskich Brygad AK w okolicach Dobrego Miasta. Jak mówił, wielu mieszkańców nadal nie zna historii Żołnierzy Wyklętych albo pozostaje w ich ocenie pod wpływem indoktrynacji z czasów PRL.
W uroczystościach wzięło udział ok. 150 osób, w tym władze miejskie i przedstawiciele 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, który - jako pierwsza jednostka Wojska Polskiego - przyjął w tym roku imię mjr. "Łupaszki". Był też jeden z ostatnich żyjących podkomendnych tego legendarnego dowódcy, 95-letni Józef Rusak, ps. "Belina".
Po odsłonięciu tablicy uczestnicy wzięli udział w "ognisku partyzanckim" na łące w pobliżu leśnego bunkra, który w grudniu 1946 r. był prawdopodobnie bazą wypadową dla patrolu plut. Henryka Mieczkowskiego "Tygrysa". Według wspomnień okolicznych mieszkańców bunkier służył też za schronienie innym żołnierzom podziemia niepodległościowego.
Podczas pobytu w powiecie lidzbarskim patrol "Tygrysa" rozbroił cztery posterunki MO oraz wykonał kilka innych akcji przeciwko funkcjonariuszom UB i aktywistom PPR. W lesie pod Dobrym Miastem partyzanci spędzili święta Bożego Narodzenia. Głównym celem trwającego blisko dwa miesiące rajdu tego oddziału było rozpoznanie, czy zalesione i słabo zaludnione tereny dawnych Prus Wschodnich nadają się do prowadzenia partyzantki.
Dobromiejscy miłośnicy historii chcą zrekonstruować leśny bunkier, a potem z pomocą lokalnych samorządów wytyczyć w pobliskich lasach trasę turystyczną "szlakiem oddziału mjr. +Łupaszki+" i ustawić tablice informujące o miejscach partyzanckich akcji.
"Chodzi o to, żeby turyści nie tylko chodzili po naszych lasach, ale przy okazji uczyli się historii. Jeśli w sąsiednich gminach znajdą się partnerzy, to oczywiście wesprzemy realizację tego projektu" - powiedziała PAP zastępca burmistrza Dobrego Miasta Beata Harań.
Przedmioty związane z losami Żołnierzy Wyklętych będą prezentowane w lokalnym muzeum, zorganizowanym przez stowarzyszenie historyczne Guttstadt. Od 20 grudnia będzie tam można oglądać odtworzony mundur i wyposażenie majora kawalerii WP, jakich używał "Łupaszka". (PAP)
mbo/ je/