Bieg "Tropem Wilczym" oraz wystawa, film i wykłady historyczne to główne elementy niedzielnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Londynie.
W Biegu "Tropem Wilczym", który odbył się w Feltham w zachodnim Londynie, wzięło udział ok. 300 osób. Bieg zainaugurował ambasador RP Arkady Rzegocki, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, sprawującego patronat nad obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ambasador podziękował mieszkającym w Wielkiej Brytanii Polakom za to, że nawet na emigracji kultywują patriotyczne tradycje i zachowują pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
Gośćmi honorowymi Biegu byli weterani - jeden z żołnierzy podziemia niepodległościowego Sergiusz „Kawka” Papliński, który od 1946 r. mieszka w Anglii, oraz płk Jan Stangryciuk, pilot wchodzącego w skład Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii dywizjonu bombowego 300. Wśród biegających byli natomiast byli piłkarze - Marek Citko, Jacek Chańko oraz Maciej Kudrycki, a także grupa górali biegnących w strojach ludowych.
Dystans - 1963 metrów - nawiązywał do roku rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej, Józefa Franczaka ps. Lalek.
Po biegu odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Jana Pospieszalskiego, można było też obejrzeć wystawę poświęconą 5. Brygadzie Wileńskiej. Uroczystości zakończyła msza święta celebrowana przez ojca Franciszka Szajera.
Po południu natomiast wydarzenia poświęcone Żołnierzom Wyklętym odbyły się w Ognisku Polskim w Londynie. Wykłady wygłosili Izabela Brzezińska i dr Przemysław Wójtowicz (oboje z IPN), a także dr Marek Laskiewicz, prezes Polskiej Wspólnoty w Wielkiej Brytanii. Oprowadzał on również po prezentowanej w Ognisku Polskim wystawie poświęconej Żołnierzom Wyklętym.
Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
bjn/ akl/