Stalinizm

26.02.2017

W Warszawie V Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych

V Bieg Tropem Wilczym. Fot. PAP/R. Pietruszka V Bieg Tropem Wilczym. Fot. PAP/R. Pietruszka

Ok. 3 tys. osób, które pobiegły na trzech dystansach - 1963 m, 5 i 10 km wzięło udział w stołecznej edycji V Biegu Tropem Wilczym, który odbył się w niedzielę w Parku Skaryszewskim. Gośćmi imprezy byli m.in. szef MON Antoni Macierewicz oraz kombatanci.

„Zakończyła się piąta edycja Biegu Tropem Wilczym. Wszystko udało się naprawdę idealnie. Mieliśmy bardzo dobrą frekwencję, w Warszawie było to prawie 3tys. osób, czyli tyle ile tak naprawdę to miejsce może pomieścić. Wszystkie biegi wystartowały punktualnie, wszyscy uczestnicy byli zadowoleni. Odbył się też koncert, gra plenerowa cieszyła się dużym zainteresowaniem, zjedzona została także cała przygotowana dla uczestników grochówka” - mówiła PAP rzeczniczka prasowa projektu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" Barbara Konarska.

Jak zaznaczyła, gośćmi imprezy byli oprócz ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza także kombatanci. „To było takie miejsce spotkania różnych pokoleń w takim realnym znaczeniu. Bo mieliśmy i Żołnierzy Wyklętych i tych, którzy organizowali Bieg, czyli takie pokolenie środka i tych bardzo młodych ludzi, którzy chcieli pobiec. Tak naprawdę to dzisiaj zobaczyliśmy owoce tej ofiary Żołnierzy Wyklętych – wolność, radość i to cieszenie się tą wolnością, bo oni o to walczyli” – zaakcentowała Konarska.

Podkreśliła, że na Biegu gościli m.in. Weronikę Sebastianowicz, Żołnierza Wyklętego, która przyjechała do Polski z Białorusi. „Pytaliśmy co czuje w takim dniu i była tak wzruszona, że aż odebrało jej głos. Powiedziała po chwili, że wreszcie się doczekali i oni o to, o tę wolną Polskę właśnie walczyli. Zresztą dla niej każda wizyta w kraju to wielkie wzruszenie. Wrażenie zrobiły także na nas starsze wiekiem osoby, które wzięły udział w samym biegu. Najstarszy uczestnik obchodzi w tym roku 76 urodziny. Dla Żołnierzy Wyklętych pobiegła również pani, która lada moment oczekuje narodzin dziecka” – powiedziała.

„Piąta edycja udała się więc znakomicie, zapraszamy na szóstą i obiecujemy, że emocje nie będą mniejsze” – dodała rzeczniczka prasowa projektu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Ideą Biegu, którego głównym organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja, jest krzewienie wiedzy i umacnianie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Stołeczny Bieg w Parku Skaryszewskim odbył się na trzech dystansach - 1963 m nawiązującym do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak "Lalek" oraz na 5 i 10 km. Całość miała miejsce w specjalnie przygotowanym "miasteczku" z szatniami, namiotami dla gości, sceną. Samym biegom towarzyszyły m.in. gra plenerowa i rekonstrukcje historyczne. Impreza, której pełna nazwa to "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbywała się w tym roku w wielu miejscowościach w Polsce oraz poza granicami kraju.

Bieg jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Ustanowił go w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Patronem medialnym Biegu była Polska Agencja Prasowa. (PAP)

akn/ pb/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL