Witold Stanisław Michałowski, inżynier nadzorujący budowy rurociągów przesyłowych w wielu państwach Europy, Azji, Afryki i Ameryki, ekspert w dziedzinie geopolityki paliwowo – energetycznej, pisarz, dziennikarz, podróżnik, i publicysta zmarł w środę w Warszawie. Miał 78 lat.
O śmierci poinformował PAP w czwartek syn zmarłego Jan Michałowski.
Był absolwentem Politechniki Warszawskiej. W 1967 r. kierował I Polską Wyprawą w Góry Mongolskiego Ałtaju. Od 1968 r. zawodowo zajmował się budową rurociągów ropy naftowej i gazu. Był m.in. szefem nadzoru inwestorskiego II nitki rurociągu Przyjaźń, dyrektorem ds. inwestycji rurociągowych na terenie b. ZSRS, szefem nadzoru budowy gazociągu w Kanadzie i rurociągu naftowego w Nigerii. Pracował w Iranie, Iraku i Libii.
Jako pierwszy w Polsce w 1976 r. na łamach "Przeglądu Technicznego" podjął temat budowy terminali LNG (terminale na gaz skroplony).
W 1992 r założył Fundację Odysseum – Ośrodek Dokumentacji Dokonań Polaków w Świecie, działającą pod patronatem Muzeum Azji i Pacyfiku.
Od 1995 r. był redaktorem naczelnym kwartalnika "Rurociągi" i działaczem na rzecz suwerenności paliwowo – energetycznej Polski.
Za dotarcie do Kraju Urianchajskiego w centralnej Azji trasą wyprawy Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego z 1920 r, został - wraz z fotografikiem Piotrem Malczewskim - wyróżniony Kolosem 2000.
Był członkiem Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, komentatorem Radia Maryja i Telewizji Trwam. Publikował m.in. w "Naszym Dzienniku" i "Naszej Polsce"; autorem powieści m.in. "Testamentu Barona" (1972), oraz reportaży m.in. "Z szerokiego świata" (1987), "Szi-Kun (1996)", "Płonący Kaukaz" (2000), "Wysłańcy innego Nieba", (2002) "Wielkie safari Antoniego O. Kim był Antoni Ferdynand Ossendowski?" ( 2004) "Tajne służby w rurach" (2007), "Teki Sarmatów" (2009) "Ałtajskie tropy" (2010), "Rury pod specjalnym nadzorem" (2010).
"Współpracowaliśmy przy sprawach czeczeńskich. Był obserwatorem wyborów w Czeczenii w 1997 roku, a później korespondentem podczas drugiej wojny czeczeńskiej. Zrobił m.in. wywiad z Szamilem Basajewem" - powiedział PAP Adam Borowski, działacz opozycji demokratycznej w PRL, obecnie m.in. konsul honorowy Czeczeńskiej Republiki Iczkerii w Polsce i członek komitetu honorowego Fundacji "Łączka".
"Namawiał mnie wówczas do wspólnego wyjazdu do Czeczenii, ale ja nie chciałem, bo tam była wojna, a ja miałem żonę i dzieci. Witold był niezwykle odważnym człowiekiem i wielkim wrogiem imperialnej Rosji" - podkreślił Borowski. "Kolejny istotny, bliski mi człowiek odszedł" - dodał.
"Byliśmy serdecznym kumplami, publikowałem polityczne teksty w +Rurociągach+, byłem wiceprezesem jego Fundacji Odysseum, dla której zrobiłem kilka filmów" - powiedział PAP reżyser, dokumentalista Jerzy Lubach.
"Napisał pierwszą i jedyną, rzetelną i udokumentowaną biografię Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego wybitnego i znanego przed wojną podróżnika i pisarza, skazanego przez PRL na zapomnienie za to , że pisał prawdę o Sowietach i Leninie" - dodał reżyser.
"A przede wszystkim był wielkim orędownikiem polskiej suwerenności energetycznej czyli uniezależnienia się od rosyjskiego gazu i ropy, twierdząc, że bez tego nie ma prawdziwej niepodległości. Od dawna domagał się tego, co dopiero kilka lat zaczęto wreszcie realizować" - podkreślił Lubach. (PAP)
autor: Paweł Tomczyk
pat/ agz/