2011-05-17 (PAP) - Powołany przez ministra kultury Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów zainaugurował uroczyście działalność. "Otwieramy instytucję, która była marzeniem polskich muzealników" - mówił we wtorek wiceminister kultury Piotr Żuchowski.
Żuchowski przypomniał, że Instytut funkcjonuje od 1 marca, zatem wtorkowa jego inauguracja jest symbolicznym, ale bardzo ważnym momentem.
Placówka - jak mówił minister - ma połączyć w sobie wiedzę, doświadczenie i mądrość polskiego środowiska muzealnego oraz "dobre pomysły, dobre rozwiązania prowadzące do tego, aby muzealnictwo w Polsce było po prostu lepsze".
Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów dr hab. Piotr Majewski przypomniał, że Instytut powstał z przekształcenia Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych - instytucji o ponad 20-letnim doświadczeniu i wielkim dorobku.
Omawiając program działania instytutu Majewski zwrócił uwagę, że będzie on współtworzył strategię rozwoju polskiego muzealnictwa. "Pierwszym jej efektem będzie opracowanie przez zespół wybitnych ekspertów raportu zawierającego propozycje nowelizacji ustawy o muzeach. Ważnym zadaniem będzie wspieranie digitalizacji zbiorów, m.in. w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura +" - opowiadał.
Majewski zapowiedział, że Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów jeszcze w tym roku weźmie udział w przygotowaniu pierwszego w Polsce raportu o stanie edukacji muzealnej.
"Edukację muzealną traktujemy jako integralną część działalności muzeum. Tylko obiekty należycie zgromadzone, zabezpieczone, naukowo opracowane i właściwie konserwowane mogą być dobrze udostępniane, a wiedza o nich upowszechniana" - ocenił.
Podczas wtorkowej uroczystości, zaprezentowano też logo i nową stronę internetową Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (www.nimoz.pl). Ma się tam m.in. znaleźć wykaz wszystkich muzeów na terenie Polski.
Do zadań instytutu należy upowszechnianie wiedzy o muzeach, udzielanie wsparcia instytucjom muzealnym, tworzenie nowoczesnych programów naukowych i edukacyjnych, aktualizowanie systemu informacji o muzealnictwie i zbiorach.
Instytut zajmie się także obsługą programów powierzonych przez resort kultury, np. „Akademii Zarządzania Muzeum”, która ma na celu podniesienie kwalifikacji polskich muzealników. Program kierowany jest do wszystkich placówek wpisanych przez ministra do rejestru muzeów, które mogą wziąć udział w konkursie dającym możliwość sfinansowania staży oraz profesjonalnych szkoleń dla pracowników. "Akademia Zarządzania Muzeum" ma być zarazem przygotowaniem do kolejnego programu pod nazwą "Modernizacja Muzeów", który będzie realizowany w następnych latach.
Kolejne zadanie to prowadzenie przez instytut konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla”, w ramach, którego wyłaniane są najlepsze wydarzenia kulturalne organizowane przez polskie muzea, nagradzani są autorzy i realizatorzy wyróżniających się dokonań muzealnych. Uroczystość wręczenia nagród za rok 2010 zaplanowano na środę, odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Toruniu.(PAP)
agz/ abe/