2011-05-23 (PAP) - Koncerty, warsztaty, dyskusje, wystawy złożą się na program festiwalu „Wielokulturowy Lublin”, który rozpocznie się w środę w tym mieście. Festiwal ma pokazywać kulturę mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych żyjących w Lublinie. W sumie podczas pięciu festiwalowych dni zaplanowano blisko 60 różnego rodzaju imprez. Będą się one odbywały w różnych miejscach miasta. Przy organizacji festiwalu współpracowało 16 różnych organizacji, stowarzyszeń, kościołów, wspólnot wyznaniowych.
„Ten festiwal tworzą przedstawiciele mniejszości, które w Lublinie mieszkają. To te organizacje przygotowały program i prezentacje, zaprosiły gości” - powiedziała koordynator festiwalu, Anna Krawczyk z lubelskiego Centrum Kultury.
Festiwal rozpocznie debata nt. „Lublin miasto wielokulturowego dialogu”, w której wezmą udział reprezentanci mniejszości narodowych i religijnych a także uchodźców, studentów zagranicznych oraz przedstawiciele władz miasta.
W programie festiwalu zaplanowano liczne koncerty zespołów tanecznych i wokalnych. Wystąpią m.in. zespół taneczny „Gwiazdy Czeczenii”, trio bandurzystek z Ukrainy „Kwitonika”, żydowski zespołu wokalny „Szir Awiw”; będą koncerty muzyki kubańskiej i afrykańskiej. Zaplanowano liczne warsztaty m.in. haftu krzyżykowego, wycinanki żydowskiej, kaligrafii chińskiej i hebrajskiej, tańca żydowskiego, ikebany, origami.
Pamiątki po dawnym, wielokulturowym Lublinie można będzie poznawać podczas wycieczek po mieście szlakami: żydowskim, ewangelickim i prawosławnym.
Wykłady, spotkania i filmy prezentujące kulturę i historię poszczególnych mniejszości religijnych w Lublinie odbędą się m.in. w lubelskiej dawnej szkole rabinackiej Jeszywas Chachmej, w cerkwi prawosławnej, Centrum Islamu, parafii ewangelicko - augsburskiej, cerkwi greckokatolickiej.
„Ten festiwal jest dla mieszkańców Lublina odkrywaniem dotychczas mało znanego oblicza miasta. Daje on możliwość poznania różnych mniejszości, które żyją w Lublinie tuż obok, na co dzień nie zawsze zauważane” - powiedział Grzegorz Kuprianowicz z Towarzystwa Ukraińskiego.
W programie festiwalu są także pokazy wschodnich sztuk walki i degustacje potraw różnych narodów. Można będzie uczestniczyć w tybetańskich ceremoniach sypania mandali i tworzenia rzeźb maślanych.
Festiwal potrwa do niedzieli. Zakończy go koncert krakowskiego zespołu „Kroke”, czerpiącego inspiracje z muzyki rożnych narodów i kultur.(PAP)
ren/ kop/