Opowieść o budowniczych Pałacu Kultury i Nauki, największe fałszerstwa fotograficzne w historii oraz zabawy z lat 20. i 30. to niektóre z tematów warsztatów wakacyjnego programu edukacyjnego Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Według organizatorów, projekt skierowany jest przede wszystkim do najmłodszych odbiorców - dzieci w wieku przedszkolnym i z klas I-IV szkoły podstawowej. W każdy weekend do końca sierpnia mają odbywać się dla nich zajęcia warsztatowe oraz pokazy filmowe.
"Najbliższe zajęcia poświęcone będą budowie Pałacu Kultury i Nauki oraz odbudowie stolicy w latach 1945-1952. Warsztaty poprowadzimy albo na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego, albo w siedzibie DSH, to zależy od pogody i liczby chętnych" - powiedział PAP Piotr Sieczkowski, jeden z prowadzących warsztaty edukatorów.
Mali goście DSH zapoznają się z historią Pałacu Kultury - dowiedzą się, co znajdowało się wcześniej na miejscu tej budowli, kto był jej projektantem i jak powstawał budynek. Dzieci będą mogły też zbudować swój model Pałacu. Do dyspozycji będą miały plastelinę, karton, plastikowe kubeczki, wykałaczki i inne materiały plastyczne. Obejrzą również zaprezentowaną w DSH wystawę fotograficzną "Budujemy nowy dom", dokumentującą odbudowę Warszawy z powojennych zniszczeń.
"Zarówno warsztaty, jak i pokazy filmów, które się po nich odbędą, są darmowe - będą mogli w nich wziąć udział wszyscy chętni, także dorośli, np. opiekunowie, z którymi przyjdą dzieci" - powiedział PAP Dariusz Krajewski z Działu Animacji DSH.
"W przyszłym tygodniu odbędą się zajęcia pod hasłem +Czy zdjęcia są prawdomówne?+ - zapowiedział Krajewski. - Chcemy pokazać dzieciakom na przykładzie najbardziej znanych w historii sfałszowanych zdjęć, jak bardzo fotografie są podatne na wszelkie manipulacje. W ten sposób mamy zamiar nauczyć dzieci krytycyzmu w podejściu do tego źródła historycznego".
W planach DSH są też m.in. zajęcia mające pokazać dzieciom zabawy i zabawki ich dziadków, historyczne środki komunikacji, takie jak riksze i bicykle, a także spotkanie na temat mieszkających w Warszawie cudzoziemców i ich wpływie na krajobraz stolicy. Z materiałów plastycznych dzieci będą "budować" synagogę i meczet.
Na pokazach filmów mają być wyświetlane zarówno obrazy dokumentalne, jak i fabularne. Na liście tytułów są m.in. "Czarny czwartek", "Motór" oraz "Beats of Freedom - zew wolności". W najbliższą sobotę wieczorem na skwerze Twardowskiego wyświetlony zostanie film "Good Bye Lenin" w reżyserii Wolfganga Beckera - komediodramat o zjednoczeniu Niemiec.(PAP)
maz/ hes/