6 stycznia przyszłego roku mieszkańcy stolicy i turyści - już po raz ósmy - będą obchodzić Święto Objawienia Pańskiego na ulicach Warszawy, idąc wspólnie w Orszaku Trzech Króli - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka OTK Anna Śmigielska.
Dodała, że jak co roku uczestnicy Orszaku będą mogli oglądać sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu. W tym roku kolorowy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy w dwóch miejscach: w centrum miasta – od Placu Zamkowego do Placu Piłsudskiego, a także – na warszawskim Targówku.
Obydwa Orszaki - zaznaczyła Śmigielska - organizowane są przez Fundację Orszak Trzech Króli i przygotowane przez szkoły oraz lokalną społeczność.
Jak poinformowała rzeczniczka Orszaku, Trzej Królowie Kacper VIII, Melchior VIII oraz Baltazar VIII wraz z towarzyszącymi im orszakami dwórek, rycerzy i wojowników poprowadzą wszystkich przybyłych uczestników do Stajenki w poszukiwaniu Jezusa. Po drodze będą mogli oglądać sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu. Na całej trasie Orszaku będą wybrzmiewały kolędy.
"Orszak łączy wszystkich ludzi we wspólnym działaniu. Uruchamia tak dużo obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii, że rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki! Hasło scenariusza Orszaku Trzech Króli 2016 +Nader wszystko Miłosierdzie. Pokój. Miłość. Przebaczenie+, nawiązuje do słów Papieża Franciszka" - podkreśliła Śmigielska.
Dodała, że rok 2016 będzie bogaty w ważne wydarzenia dla Polski, dlatego podczas Orszaku zostaną również podkreślone Światowe Dni Młodzieży oraz 1050 rocznica Chrztu Polski, a organizowana przez Fundację zbiórka pieniężna, będzie przeznaczona na Światowe Dni Młodzieży w Diecezjach.
Centralny Orszak Trzech Króli, zrzeszający organizatorów i uczestników z całej Warszawy oraz okolic, wyruszy tradycyjnie po godzinie 12, z Placu Zamkowego, po modlitwie „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza.
Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane w Polsce świętem Trzech Króli zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas ewangeliczne wydarzenie, w którym Mędrcy ze Wschodu, nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Od 2011 r. po ponad pięćdziesięciu latach przerwy jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach na świecie. (PAP)
skz/ pz/