Lekarka i działaczka społeczna Alina Margolis-Edelman oraz ikona światowego wzornictwa i współtwórca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych Roman Modzelewski zostali patronami 2022 roku w Łodzi. Ich zasługi przypomną m.in. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Muzeum Miasta Łodzi.
Decyzję w sprawie uhonorowania obu tych ważnych dla historii miasta postaci podjęła pod koniec ubiegłego roku Rada Miasta Łodzi.
Żona Marka Edelmana Alina Margolis (1922-2008) to zasłużona lekarka pediatra i działaczka społeczna. Jako dziecko pojawiła się na kartach "Elementarza" Mariana Falskiego, z którym przyjaźnili się jej rodzice. To ona była bohaterką słynnego zdania "Ala ma kota", dlatego swoje wspomnienia wydane w latach 90. XX wieku zatytułowała "Ala z elementarza".
W czasie II wojny światowej Margolis przebywała w warszawskim getcie, gdzie uczestniczyła w powstaniu. Brała też udział w Powstaniu Warszawskim - jako pielęgniarka. Po wojnie została lekarzem pediatrą, m.in. pracowała w II Klinice Pediatrycznej w Łodzi. Opiekowała się dziećmi chorymi na cukrzycę, założyła także poradnię dla dzieci z chorobami nerek oraz ośrodek leczenia cukrzycy dziecięcej w Rabce.
Po wydarzeniach marcowych wyjechała do Francji; pracowała m.in. dla organizacji Lekarze bez Granic i Lekarze Świata. Po 1989 r. założyła Fundację "Dzieci Niczyje", która następnie zmieniła nazwę na Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" i od 1991 roku dąży do zapewnienia najmłodszym bezpiecznego dzieciństwa, poszanowania ich godności oraz respektowania ich praw.
Od 2011 roku osobom pomagającym skrzywdzonym dzieciom przyznawana jest Nagroda im. Aliny Margolis.
Na tej samej sesji radni - na wniosek Muzeum Miasta Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych, Łódź Design Festivalu oraz żony artysty Wery Modzelewskiej – zadecydowali, że patronem 2022 roku będzie również ikona polskiego i światowego wzornictwa Roman Modzelewski (1912-1997).
W tym roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci jednego z najważniejszych łódzkich twórców II połowy XX wieku, wszechstronnego artysty wyprzedzającego swoją epokę oraz współtwórcy i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Modzelewski był m.in. twórcą kultowego fotela RM58 - jego siedzisko i oparcie wykonane zostało z miękkiego włókna szklanego, a proste nogi – z metalu. W latach 50. XX wieku, było to bardzo nowatorskie rozwiązanie. Jeden z prototypów BM58 znajduje się w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie. Od 2012 roku krzesło produkowane jest seryjnie - wciąż jest popularne i zachwyca swoją prostą konstrukcją.
Artysta był także projektantem łodzi i jachtów. W 1967 roku zbudował swój pierwszy jacht "Biała", używając do jego budowy żywicy epoksydowej i maty szklanej. W 1975 roku ukończył pracę nad łodzią z żywicy epoksydowej "Amulet", powszechnie znaną jako "Legenda Mazur".
Modzelewski był również współtwórcą projektu przebudowy Starego Rynku w Łodzi oraz Mauzoleum na Radogoszczu.
Jak zapowiada Muzeum Miasta Łodzi w tym roku odbędzie się monograficzna wystawa artysty, która będzie prezentowana w ramach Łódź Design Festival. Powołana zostanie także kapituła corocznej nagrody im. Romana Modzelewskiego dla młodych polskich projektantów.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ jann/