Wielki Piątek to najważniejsze i centralne święto luterańskie. Ewangelickie nabożeństwo Wielkiego Piątku zajmuje miejsce szczególne w życiu Kościoła. Wierni w tym dniu wyciszają się, by właściwie przygotować się do zmartwychwstania Chrystusa.
"Jest to związane z ewangelicką duchowością, która koncentruje się na wewnętrznym doświadczaniu i przeżywaniu Chrystusa w Słowie Bożym i sakramencie. Ukrzyżowanie Chrystusa to zwrot i punkt kulminacyjny historii ludzkości. Bóg umiera, aby żyć mógł człowiek" - podkreśla rzeczniczka Kościoła luterańskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Jak dodała, w tym w roku w Wielki Piątek ewangelicy zgromadzą się w całej Polsce na ponad dwustu nabożeństwach w kościołach i kaplicach.
W tym szczególnym dniu - podkreśla Godfrejów-Tarnogórska - w kościołach dominuje odcień czerni, a krzyż przesłonięty jest kirem na znak żałoby. Wierni gromadzą się na nabożeństwach, których liturgia przystosowana jest do znaczenia tego święta: czytane są fragmenty Męki Pańskiej, śpiewane pieśni pasyjne oraz recytowane naprzemiennie słowa "Ludu mój Ludu, cóżem Ci uczynił”.
"Tradycją jest również rodzinne przystępowanie do Komunii Św., gdyż właśnie w tym dniu Sakrament Ołtarza nabiera wyjątkowej treści przypominając o doskonałej i niepowtarzalnej ofierze złożonej przez Chrystusa na Golgocie, a także o realnej obecności Ukrzyżowanego pośród ludzi" - mówi rzeczniczka.
Poinformowała, że dla wiernych Kościoła luterańskiego w Polsce Wielki Piątek to dzień ustawowo wolny od pracy.
Podkreśliła, że w wielu domach przestrzega się postu, rezygnuje się z oglądania telewizji, słuchania radia, korzystania z internetu. W parafiach ewangelickich nie ma tradycji budowania grobu Chrystusa czy też święcenia pokarmów, lecz Wielka Sobota podtrzymuje zadumę i wyciszenie Wielkiego Piątku, podkreślając spoczynek Jezusa w grobie.
Od 1998 roku młodzież ewangelicka spotyka się w noc poprzedzającą Święto Zmartwychwstania na czuwaniu zwanym Bezsenną Nocą. "To połączenie śpiewu, koncertu, filmu, rozmowy i osobistej reakcji na usłyszane treści. W 4-godzinnym programie uczestniczy corocznie około 600–800 młodych osób z południowej Polski. W tym roku spotkanie odbędzie się kościele ewangelickim Apostołów Piotra i Pawła w Wiśle. Całość czuwania zakończona będzie przystąpieniem do Komunii Św." - poinformowała Godfrejów-Tarnogórska.
Rzeczniczka Kościoła luterańskiego wyjaśniła też, że Święto Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc) obchodzone jest w niedzielę i poniedziałek. W kazaniach podkreśla się znaczenie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i zbawczą moc krzyża. W Wielkanoc w wielu parafiach odbywają się nabożeństwa poranne – rezurekcyjne (o 5.00 lub 7.00 rano).
Rodziny gromadzą się na uroczystych śniadaniach lub obiadach wielkanocnych. Potrawy, w zależności od regionu, nawiązują do polskich zwyczajów kulinarnych związanych z Wielkanocą. Na stołach pojawiają się więc także pisanki lub potrawy z jajek.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce skupia około 70 tys. wiernych. Służy w nim 161 duchownych w 133 parafiach. Dzieli się na 6 Diecezji, z których najliczniejszą jest Diecezja Cieszyńska – ok. 37 tys. wiernych. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte. (PAP)
skz/ par/