Wystawa stała „Miasto sprzeciwu – miasto protestu” w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy po ponad roku została ponownie otwarta dla odwiedzających. Udostępniona jest także ekspozycja czasowa „Obcy wśród swoich”.
Ekspozycja stała w Centrum Dialogu Przełomy, pawilonie Muzeum Narodowego w Szczecinie była zamknięta ze względu na obostrzenia epidemiczne.
Wizyty możliwe są od czwartku do niedzieli, w godz. 12-18, obowiązuje reżim sanitarny – noszenie maseczek ochronnych, obowiązkowa dezynfekcja rąk i zachowanie 1,5 m odstępu od innych zwiedzających. Ograniczona została także liczba osób przebywających jednocześnie w gmachu – na wystawę wpuszczane będzie maksymalnie 15 osób. Nieczynny jest także sprzęt odsłuchowy do indywidualnego korzystania.
"Przełomy" stawiają sobie za cel przedstawienie w nowoczesny sposób wydarzeń i ludzi, którzy zmieniali historię Szczecina, Pomorza Zachodniego i Polski po drugiej wojnie światowej do 1989 r.
Wystawa stała CDP zorganizowana jest w formule linii czasu i wyposażona w elementy multimedialne. Adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców.
W sali konferencyjnej do 29 sierpnia można także oglądać wystawę "Obcy wśród swoich", przygotowaną z okazji 76-lecia przejęcia Pomorza Zachodniego przez polską administrację.
Na ekspozycji umieszczone zostały zdjęcia pozyskane z Instytutu Zachodniego (IZ) w Poznaniu, wykonane przez ekipy IZ, które tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej zostały wysłane na Ziemie Zachodnie w celu udokumentowania stanu nieruchomości i ruchomości na obszarach przekazanych Polsce decyzją wielkich mocarstw.
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zostało oficjalnie otwarte 24 stycznia 2016 r., w 45. rocznicę Stycznia '71. Pomysłodawczynią powstania CDP była Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
Przez pięć lat w "Przełomach" gościło blisko 200 tys. osób, w pawilonie i na jego dachu – placu Solidarności otwartych zostało kilkadziesiąt wystaw czasowych i plenerowych.
Budynek w centrum miasta, zaprojektowany przez Roberta Koniecznego i jego pracownię KWK Promes, otrzymał m.in. tytuły "budynek roku 2016 w kategorii Kultura" oraz "budynek roku 2016 na świecie" podczas World Architecture Festival w Berlinie i główną nagrodę w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie (European Prize for Urban Public Space 2016).(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/