Pieśni chasydzkie, kabarety żydowskie i muzykę klezmerską zaprezentują artyści podczas festiwalu kultury żydowskiej Lubliner Festival. Czwarta edycja imprezy odbędzie się 6-13 sierpnia w Lublinie.
Dyrektorka festiwalu Etel Szyc przyznała, że wydarzenie "wypełnia pustkę kulturową po nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej", a jego celem jest "kultywowanie i upowszechnianie szeroko pojętej kultury żydowskiej".
"Przedsięwzięcie, łącząc w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu, otwiera okno na nie tak odległą żydowską przeszłość miasta, pozwalając zanurzyć się w niej – choćby na chwilę – mieszkańcom Lublina, stykając ich z kulturą niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół" – stwierdziła Szyc.
Jak podali organizatorzy, podczas siedmiodniowego festiwalu zaprezentowane zostaną różnorodne motywy i nurty muzyczne: pieśni chasydzkie, poprzez lirykę, aż po kabaret żydowski, muzykę klezmerską i współczesne aranżacje inspirowane muzyką aszkenazyjskich i sefardyjskich Żydów.
Wystąpią m.in. zdobywca nagrody Grammy i zaliczany do ścisłej czołówki muzyków klezmerskich na świecie Frank London oraz Lorin Sklamber (USA), współzałożyciele nowojorskiego zespołu Klezmatics, a także wokalista gospel – Joshua Nelson i międzynarodowa grupa muzyczna Dobranotch (Niemcy).
Hołd beatyfikowanej rodzinie Ulmów, polskim Sprawiedliwym i wszystkim, którzy ratowali Żydów w czasie wojny swoim koncertem odda Darek "Maleo" Malejonek z przyjaciółmi. Koncert z okazji 75-lecia powstania Izraela zagrają Olga Avigail Mieleszczuk (Izrael) oraz Tango Attack.
Znane utwory żydowskich twórców jazzu w nowych funky-bluesowych aranżacjach podczas koncertu "Cicha woda brzegi rwie" zagrają Marcin Pendowski i Lala Czaplicka. Na scenie wystąpią także Bester Quartet z Krakowa oraz Leszek Żądło i Joachim Mencel ze swoim koncertem "Cosmic Silence".
Informując o przedstawieniach teatralnych organizatorzy wymienili spektakle "T. de Łempicka. Nienasycona" w wykonaniu Katarzyny Żak i Ewy Makomaskiej oraz "Kot i pies" grupy Teatr (Od) Nowa dla dzieci. Zaplanowano także spotkania ze świadkami historii, artystami, pisarzami i wykładowcami, w tym m.in. rabinem Michaelem Schudrichem oraz pisarką, poetką i reportażystką Agatą Tuszyńską, która opowie o swojej najnowszej książce pt. "Czarna torebka".
W programie festiwalu są także warsztaty kulinarne, tańca izraelskiego i samoobrony z elementami Krav Magi.
Występy odbędą się Centrum Kultury, Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim, Browarze Perła, Państwowym Muzeum na Majdanku, ale też w miejscach związanych z żydowską społecznością, która przed wojną żyła w Lublinie m.in. w budynku dawnej uczelni rabinackiej Jeszywas Chachmej Lublin i Ośrodku "Brama Grodzka – Teatr NN".
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na wybrane punkty programu należy się wcześniej zapisać lub zgłosić po bezpłatne wejściówki. Szczegółowy program na stronie: lublinerfestival.pl.
Współorganizatorem festiwalu jest Centrum Kultury w Lublinie.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ dki/