W cyfrowej bibliotece "Wolne lektury" można już nie tylko czytać utwory literackie. Internetowe zbiory wzbogaciły się o 50 cyfrowych reprodukcji dzieł sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
W nowej kategorii zbiorów znalazły się obrazy, rzeźby, rysunki i fotografie. Mogą one posłużyć do ilustracji utworów literackich, w których publikacji internetowa biblioteka się specjalizuje. W cyfrowej galerii sztuki dziełami ilustrującymi motywy literackie z lektur szkolnych są np. "Edyp i Antygona" Antoniego Brodowskiego czy "Chochoły" Stanisława Wyspiańskiego.
Na stronie można zobaczyć cyfrowe kopie obrazów mistrzów, m.in. "Thanatosa" Jacka Malczewskiego czy "Widoku Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego" Canaletta. Zgromadzono tam średniowieczne piety i barokowe portrety trumienne. Można także oglądać portrety ważnych osobistości, np. "Hamlet polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego" pędzla Malczewskiego oraz "Portret Stanisława Augusta z klepsydrą" Marcelego Bacciarellego.
W cyfrowej galerii eksponowane są również widoki miast i wsi oraz sceny rodzajowe, m.in. "Piaskarze" Aleksandra Gierymskiego, "Babie lato" Józefa Chełmońskiego, "Pejzaż zimowy z Tatr" Stanisława Witkiewicza. Wśród martwych natur - "Deser: martwa natura z ciastem, winem, piwem i orzechami" Willema Claesza Hedy.
Bibliotekę internetową "Wolne lektury" prowadzi Fundacja Nowoczesna Polska. Wśród cyfrowych zbiorów znajdują się dzieła, w przypadku których okres ochrony praw autorskich już minął. Obecnie zbiory "Wolnych lektur" liczą 2301 utworów.
Okres ochrony majątkowych praw autorskich wynosi 70 lat i jest liczony od końca roku śmierci autora. Oznacza to, że w 70 lat po śmierci autora jego dzieła trafiają do domeny publicznej i można je swobodnie wykorzystywać m.in. umieszczając w internetowych bibliotekach.
Projekt galerii sztuki w internetowej bibliotece "Wolne lektury" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura Interwencje". (PAP)
mce/ ls/