Prezes IPN dr Karol Nawrocki powołał w poniedziałek na stanowisko dyrektora Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN Krystiana Iwanowa. Łukasz Witek został dyrektorem Biura Przystanków Historia - poinformował IPN.
Krystian Iwanow to absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od ponad 10 lat zajmuje się organizowaniem wydarzeń kulturalnych skierowanych do różnych grup odbiorców. W latach 2010–18 organizował wydarzenia artystyczne we współpracy z instytucjami, organizacjami pozarządowymi oraz parafiami. Na początku 2018 roku rozpoczął pracę w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie zajmował m.in. stanowisko kierownika Działu Wydarzeń Kulturalnych.
W komunikacie IPN przypomniano, że "większość organizowanych przez niego wydarzeń była transmitowana w telewizji".
Iwanow zrealizował m.in. takie projekty, jak "7xWesterplatte" – widowisko organizowane z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej; "W hołdzie niepodległości" – koncert z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości; "Tak zaczynała się Wojna" – widowisko muzyczne organizowane z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej; "Sen" – spektakl o losach młodzieży podczas Powstania Warszawskiego.
Łukasz Witek to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, posiadający kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu ogólnopolskimi projektami edukacyjno-kulturalnymi, "w ramach których koordynował pracę dużych zespołów pracowników".
"Jako członek zarządu Stowarzyszenia Kultury Fizycznej EX Siedlce Gdańsk – współpracując z władzami samorządu, Radą Miasta i Radą Osiedla – stworzył w gdańskiej dzielnicy Siedlce prężnie działającą Akademię Sportową, która skupia 150 dzieci. Od 2011 roku organizacja koncentruje się wokół cyklicznych zajęć sportowo-edukacyjnych, wyjazdów, obozów i eventów. Działalność Akademii finansowana jest ze środków pozyskanych od sponsorów, instytucji państwowych i spółek Skarbu Państwa" - podał IPN.
Dodano, że Witek, "jako prezes zarządu Bałtyckiej Fundacji Przestrzeń był beneficjentem projektów o tematyce edukacyjnej oraz organizatorem cyklicznych obozów wędrownych w górach". "Jest autorem wielu projektów edukacyjnych, m.in. półkolonii historycznych oraz wycieczek szlakiem historycznego Gdańska" - przekazano.
W ostatnich latach współpracował z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie był pomysłodawcą nowatorskiego przedsięwzięcia związanego z edukacją teatralną dla dzieci w wieku przedszkolnym zatytułowanego "Niedźwiedź Wojtek. Bajka, która wydarzyła się naprawdę". Przedstawienie obejrzało 15 tys. dzieci.
Witek współorganizował także rekonstrukcję historyczną meczu piłkarskiego Lechia Lwów–Gedania Gdańsk, w której wzięło udział blisko 1 tys. osób.
Ma również doświadczenie w pracy w instytucjach samorządowych i sektorze prywatnym, pracował m.in. w Wydziale Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz w branży ubezpieczeniowej.
Od 2021 r. pracował w Biurze Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/