Z okazji 8. Jarmarku Tumskiego, który od 3 do 5 czerwca odbędzie się Płocku wybito okolicznościowy numizmat - replikę grosza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1766 r. Moneta przypomina także o jubileuszu 250-lecia Mennicy Warszawskiej.
W tegorocznej edycji Jarmarku Tumskiego weźmie udział ok. 500 wystawców, w tym kolekcjonerów z całej Polski. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. wystawa numizmatów „Świadkowie naszej historii”, którą we wtorek otwarto w płockim Muzeum Mazowieckim. Na ekspozycji prezentowanych jest kilkadziesiąt polskich monet z okresu od II poł. XVIII wieku do 1939 r.
„Pieniądz kojarzy się przede wszystkim z życiem codziennym, jako środek płatniczy. Ale pieniądz jest też świadkiem wydarzeń historycznych. Kiedy bierzemy do ręki numizmat, monetę, musimy zdać sobie sprawę, że trzymamy dowód historii, obcujemy z dokumentem, który pokazuje nam wydarzenie, jakie miało miejsce dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto lub tysiąc lat temu” – powiedział Bohdan Kowalczyk, historyk, prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, przedstawiciel Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich i jednocześnie ambasador płockiego Jarmarku Tumskiego.
Podkreślił, że wystawa numizmatów w płockim Muzeum Mazowieckim, obejmując czasy od II poł. XVIII wieku do 1939 r., przedstawia jednocześnie okres, gdy Polska przeżywała ważne dla swych dziejów wydarzenia, które znalazły swe odbicie na powstających wówczas monetach. Jak przypomniał, obchodząca w tym roku jubileusz 250-lecia Mennica Warszawska rozpoczęła działalność 10 lutego 1766 r., a dzień ten jest współcześnie świętem mincerzy, zajmujących się produkcją monet.
Kowalczyk zaznaczył, że do początków działalności Mennicy Warszawskiej nawiązuje wybita w srebrzonej miedzi w liczbie 500. egzemplarzy replika grosza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, będąca jednocześnie oficjalną pamiątką tegorocznej edycji płockiego Jarmarku Tumskiego.
„Jest to replika pierwszego grosza, jaki został wybity w Mennicy Warszawskiej w 1766 r. Moneta z inicjałami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na awersie i godłem ówczesnej Rzeczpospolitej na rewersie została obecnie wybita specjalnym stemplem lustrzanym z matowym liternictwem. Ze względy na liczbę, tylko pięćset sztuk, będzie to na pewno rarytas kolekcjonerski” – powiedział Kowalczyk.
Wystawa numizmatyczna „Świadkowie naszej historii”, na której zobaczyć można m.in. oryginał grosza z 1766 r., czynna będzie w płockim Muzeum Mazowieckim do 5 czerwca, czyli do dnia zakończenia trzydniowego Jarmarku Tumskiego.
Podczas tegorocznej edycji tego jarmarku nowością będzie strefa militariów z udziałem stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych i zlotem zabytkowych pojazdów mechanicznych. Wśród uczestników będą tam m.in. Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych oraz Towarzystwo Motocykli Dawnych „Weteran Płock”.
Zaplanowano też wiele innych imprez towarzyszących - będą uliczne koncerty kataryniarzy i muzyczna Noc Cygańska, a także inscenizacje historyczne, w tym m.in. pracy manufaktury papieru czerpanego z XV wieku oraz maraton recytacji „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Działać będzie również specjalna strefa zabaw dla dzieci z zagrodą edukacyjną, gdzie odbywać się będą m.in. warsztaty z dawnego rękodzieła.
Jarmark Tumski w Płocku organizowany jest od 2009 r. Podczas ostatniej edycji rok temu wystawcy, w tym kolekcjonerzy, przygotowali tam ponad 400 stoisk. W trakcie obecnej edycji wśród ok. 500 stoisk wystawienniczych, blisko sto będzie miało charakter kolekcjonerski, a pozostałe handlowy i edukacyjny. Wśród wystawców będą m.in. rzemieślnicy, twórcy rękodzieła, a także oferujący regionalne potrawy i produkty ekologiczne. (PAP)
mb/ par/