Konserwacja eksponatów muzealnych, wsparcie merytoryczne, a także promocja bogactwa kulturowego regionu to główne cele programów współpracy, które nawiązało Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich z ASP w Warszawie, Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zamkiem Królewskim na Wawelu i Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki.
Jak przypomniał w rozmowie z PAP dyr. Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński, współpraca jarosławskiego muzeum z ASP w Warszawie rozpoczęła się jeszcze w 2022 roku. Akademia podjęła się, w ramach zadania badawczego, konserwacji niezwykłego artefaktu ze zbiorów muzealnych - renesansowej solniczki datowanej na XVII stulecie. Prace przeprowadzono w Pracowni Konserwacji i Restauracji Ceramiki warszawskiej ASP.
Majolikowa solniczka (majolika - ceramika pokryta nieprzezroczystą polewą ołowiowo-cynową o bogatej kolorystyce; rodzaj fajansu produkowanego we Włoszech od XIV w. do XVII w. - PAP) na co dzień eksponowana jest Wielkiej Izbie, najbardziej reprezentacyjnym i najpiękniejszym wnętrzu kamienicy Orsettich w Jarosławiu. Naczynie to jest przykładem włoskiej ceramiki renesansowej i pochodzi prawdopodobnie z wytwórni Deruta, leżącej w regionie Umbria.
Solniczka pokryta kolorową polewą jest ręcznie malowana. Ma formę niewielkiej miseczki, usadowionej na stopce. Ciekawie wyglądają umieszczone po bokach, modelowane plastycznie uchwyty, w postaci dwóch kobiet, które są najbardziej dekoracyjnym i przyciągającym wzrok elementem.
„W bieżącym roku do tej samej pracowni trafiły dwie secesyjne wazy z motywem tanecznego kręgu z 1907 roku, zaliczane do najsłynniejszych przykładów ceramiki projektowanej przez wybitnego krakowskiego rzeźbiarza i malarza Jana Szczepkowskiego (1878-1964)” – wskazał Sawiński. „Planujemy, że odnowione wazy wrócą do nas w pierwszym półroczu przyszłego roku” - dodał.
Z kolei dzięki współpracy jarosławskiego muzeum z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w kwietniu 2024 roku studenci historii sztuki będą odbywać praktyki w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, które jest oddziałem jarosławskiej placówki. Mieści się ono w niegdysiejszej siedzibie (liczącej obecnie ponad 200 lat) zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji rodu Dzieduszyckich herbu Sas, uchodzącej za jedno z najpiękniejszych założeń parkowo-pałacowych w monarchii habsburskiej. Posiadłość do dziś jest otoczona przez park.
Z kolei na mocy współpracy jarosławskiego muzeum z Zamkiem Królewskim na Wawelu jarosławscy muzealnicy odbywają wizyty studyjne w krakowskiej placówce, podczas których mają okazję wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, podpatrywania organizacji pracy w jednym z najbardziej znaczących polskich muzeów w Polsce i nawiązywania relacji zawodowych.
Muzeum w Jarosławiu współpracuje także ze Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki w celu promocji dziedzictwa kulturowego Karpat oraz wzmacniania potencjału turystycznego regionu.
Pierwsze spotkanie, w którym oprócz władz jarosławskiej placówki, wzięli udział także dyrektorzy muzeów w Przeworsku, Sanoku i Leżajsku, odbyło się pod koniec listopada w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.(PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ agz/