Kard. Zenon Grocholewski odebrał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uczelnia uhonorowała duchownego i uczonego m.in. za wkład w rozwój prawa kanonicznego i za zaangażowanie w rozwój katolickiego szkolnictwa wyższego.
Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas inauguracji nowego roku akademickiego Uniwersytetu Papieskiego w Centrum Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. Uczelnia świętuje w tym roku 10-lecie przekształcenia z akademii (PAT) w uniwersytet.
Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego przyznano kard. Zenonowi Grocholewskiemu za – jak czytamy w uzasadnieniu – wkład w rozwój prawa kanonicznego; wierną i ofiarną służbę Kościołowi; głęboką troskę o poprawne funkcjonowanie sądownictwa kościelnego – w szczególności poprzez liczne publikacje z kościelnego prawa procesowego; zaangażowanie w rozwój wyższego szkolnictwa katolickiego w czasie pełnienia funkcji prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej; wieloletnią, prawdziwą życzliwość okazywaną Uniwersytetowi Papieskiemu.
Kard. Grocholewski był bliskim współpracownikiem pięciu papieży i dwukrotnym elektorem biskupa rzymskiego, podczas konklawe w 2005 r. i w 2013 r.
Ks. prof. Tomasz Rozkrut w laudacji na cześć wyróżnionego przypomniał jego biografię i osiągnięcia. Podkreślił, że kard. Grocholewski był bliskim współpracownikiem pięciu papieży i dwukrotnym elektorem biskupa rzymskiego, podczas konklawe w 2005 r. i w 2013 r.
"To wybitny prawnik Kościoła, kanonista rzeczywiście zatroskany, od dziesiątków już lat, o poprawne funkcjonowanie sądownictwa kościelnego oraz o jak najlepsze standardy wielowymiarowej edukacji prowadzonej przez Kościół w całym świecie" – zwrócił uwagę w laudacji ks. prof. Rozkrut.
Dodał, że życie kardynała zbiega się z wieloma ważnymi wydarzeniami dla Kościoła i ludzkości. "Wymienić należy, tylko z życia kościelnego, Sobór Watykański II, promulgację posoborowych kodeksów prawa kanonicznego oraz innych powszechnych ustaw Kościoła, liczne synody biskupów zwoływane przez kolejnych papieży" – mówił laudator.
Kard. Grocholewski, odbierając tytuł, przypomniał, że Jan Paweł II podzielił wyższe uczelnie kościelne (podczas Soboru Watykańskiego II w deklaracji "Gravissimum educationis") na wyższe uczelnie katolickie i wyższe uczelnie kościelne.
Pod nazwą katolickich – wyjaśnił kardynał – rozumiemy wyższe uczelnie, których przedmiotem studiów i nauczania są różne dziedziny wiedzy wykładane także na innych uniwersytetach, jak np. medycyna, dyplomacja, inżynieria itd., ale rozpatrywane w świetle nauki Kościoła. Wyższych uczelni katolickich, występujących w różnych formach, jest – mówił kardynał – na całym świecie ponad 1,5 tys.
Z kolei wyższe uczelnie kościelne to głównie wydziały, istniejące samodzielnie lub wchodzące w skład jakiegoś uniwersytetu. Kościelne uczelnie to te uczelnie, które bazują na objawieniu oraz łączą się ściśle z misją Kościoła, a więc obejmują teologię, prawo kanoniczne, historię Kościoła, filozofię chrześcijańską, wychowanie chrześcijańskie, naukę społeczną Kościoła itd.
Jak mówił kardynał, w formie uniwersytetu kościelnego, obejmującego co najmniej cztery wydziały kościelne, do niedawna istniały one tylko w Wiecznym Mieście. "Pierwszym uniwersytetem kościelnym poza Rzymem jest właśnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, którego dekret erekcyjny miałem zaszczyt podpisać dnia 19 czerwca w 2009 r. Dwa lata później powstał jeszcze drugi tego rodzaju uniwersytet w Madrycie (Universidad Eclesiastica "San Damaso"). Są to jedyne uniwersytety kościelne poza Rzymem" – powiedział uhonorowany doktoratem honoris causa.
Podczas środowej inauguracji wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wręczył zasłużonym pracownikom naukowym Uniwersytetu Papieskiego odznaki państwowe, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Na Uniwersytecie Papieskim, według wstępnych danych przekazanych przez uczelnię, studiować będzie w tym roku ok. 2,7 tys. osób.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ joz/