Logotyp Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które w lipcu odbędą się w Krakowie i podwielickich Błoniach, zamontowany zostanie w słonym jeziorze w komorze Erazma Barącza w kopalni soli w Wieliczce. W czwartek odbyły się próby montażu logotypu przy pomocy płetwonurków.
Nowa atrakcja turystyczna zaprezentowana zostanie w połowie kwietnia podczas inauguracji nowego sezonu turystycznego.
Słone jezioro w komorze Barącza ma ok. 9 m głębokości. Próbny montaż logotypu ŚDM przeprowadzili fachowcy – członkowie Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.
Wcześniej nurkowie oczyścili jeziorko. Wydobyli z niego m.in. elementy górniczego wyposażenia, kawałki kotew, fragmenty aparatów fotograficznych i kamer.
Przed laty jezioro posłużyło płetwonurkom z Grupy Specjalnej jako miejsce treningów przed zbadaniem niedostępnego dziś IX poziomu kopalni.
Nurkowanie w komorze Barącza nie jest łatwe, ponieważ solanka ma specyficzne właściwości. Nasycony roztwór wodny soli charakteryzuje się dużą gęstością (większa aż o 1/3 od gęstości wody słodkiej). Znaczna wyporność solanki powoduje, że do zanurzenia w niej potrzeba 3-4 razy więcej obciążenia (nawet 40 kg). Gęsta słona woda dodatkowo spowolnia ruchy.
Podczas nurkowania w solance należy uważać, by woda nie dostała się do oczu. Sól nie najlepiej działa na sprzęt płetwonurków, dlatego też musi być on potem dokładnie umyty. Opłukania wymagają również kombinezony. Zejście na dno słonego jeziora to także doskonały trening dla psychiki nurków. Odbywa się pod okiem specjalistów, z odpowiednim zabezpieczeniem i asekuracją.
Komora Barącza znajduje się na Trasie Turystycznej. Wydrążono ją w XIX w., a w roku 1905 włączono do szlaku zwiedzania. Jeziorko powstało jako atrakcja dla turystów. Komorze patronuje Erazm Barącz, dyrektor wielickiej kopalni na początku XX w. i kolekcjoner dzieł sztuki.
Z okazji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 Kopalnia Soli "Wieliczka" z myślą o pielgrzymach w dniach od 18 lipca do 7 sierpnia wydłuża godziny otwarcia. W przypadku wzmożonego zainteresowania pielgrzymów kopalnia będzie otwarta przez całą dobę. Pielgrzymi zamawiają bilety za pośrednictwem serwisu on-line na stronie wielickiej kopalni (www.kopalnia.pl).
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2015 roku kopalnię odwiedziła rekordowa liczba turystów - 1 mln 390 tys. osób.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. (PAP)
hp/ pz/