Ponad 100 tysięcy wiernych może w najbliższą sobotę i niedzielę przyjechać do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, gdzie znajdują się relikwie św. siostry Faustyny. Tegoroczne uroczystości Niedzieli Miłosierdzia będą się odbywały pod hasłem "Miłosierdzie źródłem wolności".
"W tym sanktuarium w tym roku w sposób szczególny dziękujemy za dar odzyskania niepodległości po 123 latach zniewolenia" – mówił w środę podczas konferencji prasowej kustosz sanktuarium ks. prałat Franciszek Ślusarczyk. Dodał, że siostra Faustyna miłowała Polskę i przeczuwając nadejście trudnych chwil, modliła się za Ojczyznę, a wspaniałym przewodnikiem po drogach miłosierdzia był św. Jana Paweł II.
Niedzielne uroczystości poprzedzą w sobotę nabożeństwo "Droga Miłosierdzia" i nieszpory. O północy mszę św. dla pielgrzymów odprawi honorowy kustosz łagiewnickiego sanktuarium bp Jan Zając, po niej wierni o godz. 2.15 odmówią różaniec w intencji Ojczyzny.
Centralnej mszy św. przy ołtarzu polowym przed Bazyliką Miłosierdzia Bożego będzie przewodniczył w niedzielę o godz. 10 metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. O godz. 15 pielgrzymi spotkają się w bazylice na modlitwie w Godzinie Miłosierdzia.
W tym roku upływa 80. rocznica śmierci s. Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia, kanonizowanej w 2000 r., oraz 150. rocznica posługi Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie. Msza dziękczynna zostanie odprawiona o godz. 19 w kaplicy klasztornej.
Mapa dróg dojazdowych i parkingów wokół sanktuarium jest dostępna na stronie www.milosierdzie.pl. Z racji święta od soboty wieczorem wzmocniona zostanie komunikacja miejska.
Szacuje się, że rocznie do sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybywa od 1,5 mln do 2 mln pielgrzymów, a także turyści, którzy przyjeżdżają do Łagiewnik nie w celu religijnym.
Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest od 2000 r. obchodzona w kościele katolickim jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Wcześniej święto to miało charakter lokalny. W Polsce jest obchodzone oficjalnie od 1995 r., a w Archidiecezji Krakowskiej od 1985 r.(PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ wus/