Generalny konserwator zabytków będzie musiał spełniać wymogi merytoryczne i mieć takie kwalifikacje, jakie muszą spełniać wojewódzcy konserwatorzy zabytków - zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków, nad którym pracuje ministerstwo kultury.
Poinformował o tym w czwartek w Sejmie wiceminister kultury Piotr Żuchowski, odpowiadał on na pytanie posła Jana Łopaty (PSL). Chodzi o zapowiadany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt zakładający powrót wojewódzkich konserwatorów zabytków do struktury podległej generalnemu konserwatorowi zabytków.
"Sytuacja dojrzała do tego, by jedna z 14 służb zespolonych wojewody, czyli wojewódzcy konserwatorzy zabytków, zostali odzespoleni i przyporządkowani ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego" - powiedział Żuchowski. Przypomniał, że temat ten był przedmiotem dyskusji na posiedzeniu rady ministrów w czerwcu tego roku, przy okazji debaty nad projektem Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami.
Poinformował, że w efekcie tej dyskusji premier Donald Tusk zobowiązał ministra kultury do pilnego opracowania propozycji zmian w zakresie funkcjonowania wojewódzkich konserwatorów zabytków i przedstawienia ich pod obrady rządu. "Minister kultury podjął prace (...), powołany został zespół. Mamy przygotowaną nowelizację, która w sposób bezpośredni odnosi się do odzespolenia wojewódzkich konserwatorów zabytków" - podał Żuchowski.
"Ważnym elementem tego dokumentu jest przywrócenie zasady, że generalny konserwator zabytków, nawet jeśli będzie jednym z członków kierownictwa resortu kultury, to będzie musiał spełniać wymogi merytoryczne i mieć kwalifikacje, które dziś muszą spełniać wojewódzcy konserwatorzy. Mówiąc wprost, ta operacja prowadzić będzie do tego, że odejdziemy od stricte politycznego generalnego konserwatora zabytków" - wyjaśnił.
"Chcę tak przygotować ten dokument, by do końca września rozpocząć procedurę legislacyjną. Pierwszym resortem, z którym będziemy go uzgadniać będzie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji" - zapowiedział Żuchowski.
Obecnie wojewódzkie urzędy konserwacji zabytków merytorycznie podlegają ministrowi kultury, a w jego imieniu generalnemu konserwatorowi zabytków, zaś organizacyjnie i finansowo - poprzez wojewodów - ministrowi administracji i cyfryzacji. Ten dualizm od początku budzi kontrowersje, krytykują go m.in. środowiska naukowe i praktycy zajmujący się ochroną zabytków. Za szybką zmianą modelu ochrony zabytków i powrotem wojewódzkich urzędów konserwacji zabytków do resortu kultury opowiedziała się w zeszłym roku także sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. (PAP)
dsr/ agz/ jbr/