Wymiana doświadczeń dot. zarządzania obiektami przyrodniczymi Światowego Dziedzictwa UNESCO była głównym tematem spotkania w siedzibie Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) w Szwajcarii, w którym brała udział wiceminister Małgorzata Golińska – podało Ministerstwo Środowiska.
Resort poinformował w piątkowym komunikacie, że wiceszefowa MŚ dyskutowała z przedstawicielami IUCN m.in. o współpracy między Polską a UNESCO w zakresie zarządzanie miejscami światowego dziedzictwa.
"Polska wypełnia swoje zobowiązania wynikające z aktów UNESCO. Staramy się realizować zalecenia, które do nas spływają na drodze dialogu i pełnego porozumienia" – powiedziała cytowana w komunikacie wiceminister Golińska.
Ministerstwo poinformowało ponadto, że Golińska odbyła też spotkania bilateralne z Olgą Algayerovą - sekretarz wykonawczą Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, którego tematem były działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska w Polsce i Europie. Rozmawiała też z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Aminą Mohammed. Tematem rozmowy była rola lasów dla zrównoważonego rozwoju.
Wiceminister wzięła też udział w spotkaniu wysokiego szczebla otwierającego Regionalne Forum Zrównoważonego Rozwoju. Podczas tego spotkania, podkreśliła wpływ znaczenia lasów na polepszanie jakości życia społeczeństw, jak również na wzrost rozwoju gospodarczego. "Rola lasów w rozwoju krajów i społeczeństw wciąż wzrasta poprzez dostarczanie korzyści ekonomicznych, społecznych i kulturowych. "Cieszę się, że ten pozytywny trend zauważa i docenia również Agenda Zrównoważonego Rozwoju ONZ" – dodała.
Wiceminister w niedawnym wywiadzie dla PAP przekonywała, że nie ma podstaw do wpisania Puszczy Białowieskiej na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu. Od 2014 roku obszar całej puszczy - po stronie polskiej i białoruskiej znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to też jedyny obiekt przyrodniczy w Polsce wpisany na tę listę.
Golińska informowała ponadto, że resort pracuje nad uporządkowaniem stref UNESCO w Puszczy Białowieskiej. Wskazywała, że była to jedna z rekomendacji IUCN, a przesunięcia stref wynikają z konieczności "ułatwienia zarządcom prowadzenie działań ochronnych na obszarze Puszczy Białowieskiej".
Pytana, kiedy może pojawić się plan zarządzania puszczą jako dziedzictwem UNESCO wskazała, że najpierw Polska musi uzyskać akceptację nowych stref przez UNESCO. "Dopiero po zgodzie Komitetu UNESCO będziemy mogli przystąpić do tworzenia planu zarządzania puszczą. Będzie musiał powstać też nowy plan zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000" - dodawała. (PAP)
autor: Michał Boroń
mick/ skr/