Nowe, góralskie szaty, otrzyma figura zwana Beskidzką Pietą z sanktuarium maryjnego w Bielsku-Białej Hałcnowie. Okazją jest ogłoszenie kościoła Nawiedzenia Matki Bożej, w którym figura się znajduje, bazyliką mniejszą, powiedział proboszcz ks. Stanisław Morawa.
"Będzie to pierwsza bazylika mniejsza na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Uroczystościom, które odbędą się w sobotę, będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore" – poinformował duchowny.
Nową szatę przygotowali artyści ludowi z Beskidów. Nad pracami czuwali Jadwiga i Marek Juraszowie z Przybędzy w Beskidzie Żywieckim. "Ornat jest w stylu góralskim, dlatego zaproponowaliśmy kolor szafirowy. Matce Bożej jest w nim najpiękniej. Użyliśmy aksamitu, aby szata była szlachetniejsza. Wyhaftowałyśmy nasze polskie i górskie kwiaty: róże, niezapominajki, chabry, rumianek, mlecze i dzwonki, których tak wiele rośnie w beskidzkich lasach" – opowiadała Jadwiga Jurasz.
Szatę zdobi także kilkadziesiąt obrączek, które ofiarowali hałcnowscy parafianie, a także góralskie korale.
Figura Matki Bożej Bolesnej powstała prawdopodobnie w XVIII w. Początkowo była przytwierdzona do przydrożnego dębu, później umieszczono ją w specjalnie w tym celu wybudowanej kapliczce. Według gromadzonych relacji ludzie, którzy się przy niej modlili, doświadczali wielu łask, więc w pobliżu - w latach 1777-81 zbudowano świątynię. 6 listopada 1784 r. przeniesiono do niej figurę.
"Szycie sukni zajęło nam tydzień. Wzór zaprojektowała moja córka Sabina. Jego wyhaftowanie Krystynie Bargiel z Wieprza zajęło dwa miesiące. Musieliśmy kilkakrotnie przymierzyć szatę, by nanieść poprawki" – powiedziała Jadwiga Jurasz.
Figura Matki Bożej Bolesnej powstała prawdopodobnie w XVIII w. Początkowo była przytwierdzona do przydrożnego dębu, później umieszczono ją w specjalnie w tym celu wybudowanej kapliczce. Według gromadzonych relacji ludzie, którzy się przy niej modlili, doświadczali wielu łask, więc w pobliżu - w latach 1777-81 zbudowano świątynię. 6 listopada 1784 r. przeniesiono do niej figurę. 90 lat temu metropolita krakowski abp Adam Sapieha ukoronował hałcnowską Matka Bożą.
Oryginalna figura spłonęła wraz z kościołem w pożarze, który rozgorzał w wyniku działań wojennych 2 lutego 1945 r. Parafianie szybko odbudowali świątynię i wyrzeźbili nową Pietę. Kult nie osłabł. W 1993 r. została ona ukoronowana koronami papieskimi, które poświęcił Jan Paweł II.
Papież Franciszek podniósł hałcnowski kościół do rangi bazyliki mniejszej dekretem z 28 lipca zeszłego roku. Oficjalnie zostanie to ogłoszone w sobotę. Według szacunków organizatorów uroczystości zgromadzą ok. 5 tys. wiernych, przede wszystkim z Bielska-Białej, a także z różnych zakątków Beskidów.
Sobotnie wydarzenie przyczyniło się do wydania przez parafię monografii pióra związanego z Hałcnowem Władysława Miroty. Przybliża ona losy miejscowości oraz parafii.
Hałcnów został założony pod koniec XIII w. Do 1977 r. stanowił odrębną miejscowość. Obecnie jest dzielnicą Bielska-Białej. (PAP)
szf/ wkt/