Nowy przewodnik po Puszczy Świętokrzyskiej pt. „Czas w las” zawiera 25 tras pieszych i rowerowych, które prowadzą przez rezerwaty przyrody ze śladami dinozaurów, geologiczne kompleksy skalne, pamiątki po zrywach narodowych i obiekty UNESCO.
„Większość z nich ma charakter rekreacyjny, choć znajdziemy tu równie trasy bardziej wymagające, pozwalające na aktywności o sportowym charakterze” – powiedział PAP Paweł Kosin z Nadleśnictw Daleszyce, współautor przewodnika.
Opisane trasy prowadzą przez najcenniejsze obszary przyrodnicze regionu m.in. Świętokrzyski Park Narodowy, ale także do mniej znanych pamiątek historycznych i obiektów kulturowych.
Dzięki przewodnikowi można lepiej poznać tak nietypowe atrakcje, jak rezerwat Gagaty Sołtykowskie w Lasach Stąporkowskich (pow. konecki), w którym ochronie podlegają m.in. tropy dinozaurów, stanowiące najstarszy na świecie dokument stadnego życia zwierząt sprzed 200 mln lat.
Opracowano także kilka tras rowerowych. Najdłuższa z nich, około 60 km, prowadzi w większości szutrami leśnymi i pozwala dotrzeć do rezerwatu archeologicznego Krzemionki, chroniącego zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. Obiekt jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pokonując leśne ostępy, można także odkrywać historię związaną z Powstaniem Styczniowym.
Paweł Kosin wyjaśnił, że opis każdej trasy zawiera szereg informacji praktycznych, pozwalających ocenić jej trudność i atrakcyjność- i tym samym odpowiednio zaplanować wyprawę. „Trasy wycieczek zostały zaprojektowane w formie pętli, aby można było pozostawić samochód w jednym miejscu i do niego wrócić po zakończeniu” – wyjaśnił.
Przewodnik „Czas w Las” dostępny jest w wersji papierowej w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach oraz w wersji elektronicznej przy użyciu aplikacji „Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne”. Dla każdej wycieczki opracowany został ślad GPX, można go pobrać na telefon lub inne urządzenie.
Przewodnik powstał w wyniku współpracy Województwa Świętokrzyskiego z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pat/