Kultura i sztuka po 1989 roku

06.06.2019

Ogólnopolska konferencja w 130-lecie Muzeum Tatrzańskiego

Muzeum Tatrzańskie 2013 r. Fot. PAP/G. Momot Muzeum Tatrzańskie 2013 r. Fot. PAP/G. Momot

Z okazji 130-lecia istnienia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem w czwartek rozpoczęła się trzydniowa ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona pierwszemu kustoszowi zbiorów etnograficznych, a następnie dyrektorowi tej placówki Juliuszowi Zborowskiemu.

„Rozpoczynamy konferencję naukową zatytułowaną Juliuszu Zborowski i jego dzieło. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń naszego jubileuszu, czyli 130-lecia otwarcia Muzeum Tatrzańskiego. Zborowski jest jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą postacią z historii Muzeum Tatrzańskiego. Był dyrektorem placówki prawie przez 44 lata, a jego zasługi są niezwykłe” – przekonywała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende – Surmiak.

„Zborowski był osobą niezwykle pracowitą przy tym skromną i bardzo oddaną Muzeum Tatrzańskiemu. To za jego dyrektorowania Muzeum Tatrzańskie stało się wzorcowym muzeum regionalnym w Polsce, na którym wzorowały się inne muzea. Swoją funkcję sprawował z niezwykłą pasją i oddaniem. Przekazy mówią, że nawet w środku nocy było widać światło w jego gabinecie. Można powiedzieć, że całe swoje życie poświęcił muzealnictwu” – opowiadała Wende – Surmiak.

Zborowski zdając sobie sprawę z wielkiego dziedzictwa podhalańskiej sztuki i rzemiosła pieczołowicie powiększał kolekcję etnograficzną. Za jego przyczyną ocalały m.in. oczekujące na wpis na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO dudy podhalańskie, które można podziwiać w muzealnej kolekcji.

„Zborowski był świadomy również, że badania nad przyrodą Tatr i góralszczyzną powinny się rozwijać i zrobił ukłon w stronę naukowców, że zaaranżował w gmachu głównym Muzeum przy Krupówkach kilka pokoi z przeznaczeniem właśnie dla naukowców, aby mogli się tu zatrzymywać. Potem żartobliwie nazywano to miejsce Grand Hotelem Muzeum Tatrzańskiego, gdzie naukowcy mogli bezpłatnie pomieszkiwać prowadząc badania w Tatrach i na Podhalu” – mówiła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Konferencja potrwa przez trzy kolejne dni i zakończy się w sobotę. Wezmą w niej udział naukowcy i badacze folkloru podhalańskiego, etnolodzy, etnografowie i etnomuzykolodzy.

„Bardzo się cieszymy z odzewu na naszą konferencję, ponieważ przyjechali do nas goście z różnych ośrodków badawczych, uniwersytetów, a także z muzeum z całej Polski, między innymi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Łódzkiego czy Warszawskiego oraz Polskiej Akademii Nauk - powiedziała organizatorka konferencji dr Magda Kwiecińska z Muzeum Tatrzańskiego.

Konferencji towarzyszą inne wydarzenia - wystawa zatytułowana „Schronisko dla wiedzy o Tatrach i Podhalu” zorganizowana w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, oraz spotkanie z podhalańskimi dudziarzami i koncert w ich wykonaniu w Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL