Przygotowania są już na finiszu – powiedziała PAP koordynatorka tegorocznego orszaku trzech króli w Lublinie Katarzyna Kaczor. W programie czwartkowego pochodu są m.in. msza święta, koncert i akcja charytatywna.
Uroczystości rozpocznie o godz. 10.00 w archikatedrze msza święta pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika. Następnie orszak z trzema królami przejdzie placem katedralnym, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Świętoduską, Lubartowską i al. Tysiąclecia na pl. Zamkowy.
Katarzyna Kaczor poinformowała, że przygotowania są na finiszu. Po drodze uczestnicy spotkają Heroda i inne osoby znane z Pisma Świętego, a także przejdą wybudowaną specjalnie na tę okazję bramę.
"Przygotowaliśmy scenki nawiązujące do wydarzeń biblijnych, które mają przybliżyć uczestnikom orszaku historię sprzed ponad dwóch tysięcy lat" – powiedziała koordynatorka.
Zwieńczenie orszaku nastąpi około godz. 12.00 na pl. Zamkowym, gdzie na uczestników będzie czekać święta rodzina i artyści z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.
"Będziemy mieli pokaz żonglerki i koncert w wykonaniu młodzieży z MDK. Będziemy mogli wspólnie pośpiewać kolędy, wyrazić radość" – przyznała Kaczor.
Na pl. Zamkowym odbędzie się także akcja charytatywna na rzecz lubelskiego Caritasu. Wolontariusze będą zbierać czapki, szaliki, rękawiczki i ciepłe skarpetki, które później zostaną przekazane potrzebującym.
Zakończenie imprezy przewidziane jest na godz. 13.00.
Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. W przygotowanie imprezy angażuje się około 50 osób. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca uczestników.
"Zachęcamy do podjęcia środków bezpieczeństwa, takich jak noszenie maseczek i przestrzeganie zasad dystansu społecznego" – powiedziała koordynator.
W związku z organizacją orszaku Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wyznaczył objazdy dla linii komunikacji miejskiej nr 1, 4, 6, 17, 22, 23, 39, 156, 160 w czwartek od godz. 10.30 do 12.00.
W ubiegłym roku z powodu pandemii orszak nie przeszedł przez Lublin. W zamian odbyła się gra miejska z nagrodami, w której każdy mógł wziąć udział indywidualnie.
W tym roku orszak trzech królów odbędzie się w 668 miejscowościach w Polsce pod hasłem "Dzień dziś wesoły". Jest to fragment kolędy "Z narodzenia Pana", która powstała na przełomie XVIII i XIX w. Orszak 2022 odbędzie się także za granicą, w tym m.in. w Anglii, Austrii, Francji, na Ukrainie, a także w Afryce, w Zambii, w Sierra Leone, w Kongo, w Kamerunie czy w Rwandzie.
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim). Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii. Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek i tzw. widowisk herodowych.
Pierwszy orszak trzech królów w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 r. w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ joz/