Weterani antykomunistycznej opozycji, skupieni w Stowarzyszeniu Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, w przeddzień 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Katowicach przekazali przesłanie do dzisiejszej „Solidarności”. Jego podstawą jest głoszona przez papieża Polaka Ewangelia Pracy.
Weterani Solidarności spotkali się w niedzielę w Panteonie Górnośląskim w Katowicach podczas nadzwyczajnego walnego zebrania członków Stowarzyszenia. Motywem przewodnim obrad była przypadająca w najbliższy wtorek 40. rocznica spotkania Jana Pawła II z wiernymi na lotnisku Muchowiec. Było to największe zgromadzenie w historii Katowic, a wygłoszone wówczas słowo jest dziś uznawane za jedno z najważniejszych papieskich wystąpień w nurcie tzw. Ewangelii pracy i nauki społecznej Kościoła.
„W pochmurny i deszczowy poniedziałek, 20 czerwca 1983 roku, ponad półtora miliona wiernych zgromadziło się na lotnisku Muchowiec w Katowicach, słuchając w skupieniu i z wielką uwagą papieskiego przesłania zawartego w Ewangelii pracy” – wspominał w niedzielę kapelan śląsko-dąbrowskiej Solidarności, emerytowany proboszcz katowickiej katedry, ks. prałat dr Stanisław Puchała.
„Czterdziesta rocznica tamtego niezwykłego, budującego, pełnego entuzjazmu oraz pokrzepienia spotkania stanowi dobrą okazję, aby przyjrzeć się ponownie tej jakże istotnej i ważnej treści przemówień skierowanych przez papieża Jana Pawła II do ludzi pracy. To okazja, by uświadomić sobie jak głęboka, konkretna i aktualna jest nauka społeczna Kościoła dotycząca pracy i godności człowieka. Refleksja nad nią powinna nas dzisiaj mobilizować do działań podejmowanych w jej duchu, dla dobra nas wszystkich” – podkreślił prałat.
Z okazji 40. rocznicy spotkania na Muchowcu, Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego wydało tysiąc egzemplarzy broszury z wygłoszoną wówczas w Katowicach papieską Ewangelią pracy, a także z homilią Jana Pawła II wygłoszoną 6 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze podczas mszy dla pielgrzymów z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
Ks. prałat Puchała, który opatrzył publikację swoim wstępem, podziękował weteranom opozycji za inicjatywę przypomnienia tekstów przemówień Jana Pawła II poświęconych godności ludzkiej pracy i Solidarności. „Trzeba nam do nich ciągle wracać, by pomogły nam kształtować naszą współczesność w poczuciu wzajemnej za siebie odpowiedzialności, szacunku i prawdziwej wolności” – mówił.
Duchowny przypomniał, że zaczynem papieskiej Ewangelii pracy były homilie wygłaszane w latach 1965-1978 do uczestników dorocznej stanowej pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich. Papież chciał odwiedzić Piekary podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku, nie zgodziły się jednak na to władze PRL.
We wstępie do wydawnictwa z przesłaniem Jana Pawła II, ks. Stanisław Puchała podsumował, iż dzisiaj również w Polsce konieczna jest „wielka, zbiorowa solidarność umysłów, serc i rąk; Solidarność, która jest zdolna przezwyciężać podziały i rozbieżności, aby konsekwentnie móc budować społeczeństwo bardziej sprawiedliwe, wolne i braterskie”. Uczestnicy niedzielnego zebrania złożyli kwiaty przed katowickim pomnikiem Jana Pawła II.
Przewodniczący Stowarzyszenia Eugeniusz Karasiński poinformował, że przesłanie w postaci papieskiej Ewangelii pracy zostało w ostatnich dniach przekazane delegatom na walne zebranie śląsko-dąbrowskiej Solidarności, a niebawem otrzymają je także delegaci Solidarności Podbeskidzia.
„Jesteśmy weteranami pierwszych lat śląsko-dąbrowskiej Solidarności, u schyłku naszego życia społecznego i politycznego. W czasach dzisiejszego zamętu ideologicznego i politycznego pragniemy przypomnieć młodszemu pokoleniu dzisiejszych liderów i członków Solidarności, skąd pochodzimy i dokąd powinien zmierzać nasz niezależny, samorządny związek zawodowy Solidarność, za który wielu z nas poniosło ofiarę na ołtarzu wolności naszej kochanej ojczyzny” – powiedział Karasiński.
Podczas niedzielnego zebrania członkowie Stowarzyszenia jednogłośnie przyjęli także uchwałę, w której wezwali – jak napisano – „wszystkich Polaków w kraju i za granicą, którym leży na sercu dobro naszej ojczyzny, do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych jesienią bieżącego roku i oddania swego głosu na partię Prawo i Sprawiedliwość”. „Brońmy dzisiaj naszej ojczyzny kartką wyborczą, abyśmy nie musieli później o nią walczyć z bronią w ręku” – napisano w uchwale.
Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego skupia ok. 150 osób mających formalny status represjonowanych działaczy opozycji. Organizacja zabiera głos w sprawach publicznych – m.in. stanęła w obronie represjonowanego na Białorusi Andrzeja Poczobuta i złożyła wniosek o nadanie mu najwyższego polskiego odznaczenia, a także przyjęła stanowisko w obronie Jana Pawła II.
Stowarzyszenie wyszło też z inicjatywą ustanowienia w Katowicach ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, argumentując m.in., że stolica Górnego Śląska jest jedynym miastem wojewódzkim, gdzie marszałek nie patronuje żadnej z ulic – choć jest jego pomnik. Weterani opozycji proponują, by imię Piłsudskiego nosiła – podobnie jak przed II wojną światową – obecna ulica Warszawska w centrum miasta.(PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ mab/