PKO Bank Polski objął mecenatem Muzeum Narodowe we Wrocławiu (MNWr) i jego oddziały. Bank wesprze wystawy czasowe organizowane w 2022 i w 2023 roku oraz obchody 75-lecia muzeum, w tym wystawę jubileuszową poświęconą sztuce rokoka.
Uroczyste podpisanie umowy o współpracy między przedstawicielami obu instytucji odbyło się w poniedziałek we Wrocławiu.
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski przypomniał, że od 1 lutego 2022 roku MNWr stało się państwową instytucją kultury. „To oznacza, że pozycja, ranga naszej instytucji wzrosła w sposób niewspółmierny” – mówił na briefingu prasowym poprzedzającym podpisanie porozumienia.
„Mając na względzie to, co do tej pory robiło, robi i będzie robić PKO Bank Polski, jedna z najmocniejszych na rynku walutowym instytucji, zabiegaliśmy o to, aby w tym obszarze bardzo szerokiego już mecenatu można było również przyjąć Muzeum Narodowe we Wrocławiu” – powiedział.
„Jesteśmy wdzięczni tej zasłużonej i ważnej instytucji za otwartość i poczucie współodpowiedzialności za stan polskiej kultury i sztuki. Traktujemy to jako rodzaj szczególnego zaufania, które jak wiadomo, jest najważniejszym elementem kreującym pozycję i znaczenie każdej marki” – dodał Oszczanowski.
Zwrócił uwagę, że muzeum miało szczególny powód, aby o tego typu wyróżnienie i dowód zaufania zabiegać. „W tym roku, mimo najróżniejszych przeciwności losu, nam, jako instytucji dane jest nie dość że normalnie funkcjonować, to także w znaczący sposób się rozwijać. Frekwencja i zainteresowanie naszą ofertą jest ponownie rekordowe” – mówił wskazując, że już w tym momencie Muzeum Narodowe we Wrocławiu odwiedziło ponad 460 tys. gości.
„Oznacza to, że ten rok będziemy kończyli z imponującym wynikiem frekwencyjnym przekraczającym na pewno pół miliona odwiedzających. To jest najlepsze potwierdzenie pozycji, jakości propozycji i wagi, jaką odgrywa w życiu codziennym w tych trudnych czasach nasza instytucja” - podkreślił dyrektor muzeum.
Przypomniał też, że MNWr nie po raz pierwszy współpracuje już z PKO Bankiem Polskim, jednak za każdym razem odbywało się to w formule doraźnej, konkretnego przedsięwzięcia, czy zadania. „Najlepszym tego dowodem są doświadczenia, które pozyskaliśmy chociażby podczas ostatniej naszej wystawy +Abakanowicz. Totalna+. To też sprawiło, że wspólnie dojrzeliśmy do tego, aby podpisać coś, co sprawia, że od tego momentu cała nasza przyszła działalność będzie się odbywała ze swoistym wsparciem, pomocą właśnie PKO Banku Polskiego” – podkreślił.
Oszczanowski przypomniał, że 2023 rok będzie dla muzeum rokiem szczególnym, w którym to - 13 lipca - instytucja obchodzić będzie 75-lecie działalności. Zapowiedział, że rocznica ta będzie celebrowana przez cały rok. Najważniejszym z wydarzeń zaplanowanych na rok jubileuszowy będzie pierwsza w historii muzealnictwa wystawa poświęcona sztuce śląskiego rokoka.
„W PKO Banku Polskim mecenat kultury i sztuki traktujemy jako ważny element naszej społecznej misji. Angażując się w wartościowe projekty, chcemy w realny sposób wpływać na kształtowanie gustów i wrażliwości odbiorców. Dlatego tak ważny dla nas jest mecenat nad Muzeum Narodowym we Wrocławiu – jednym z najzasobniejszych polskich muzeów, w którego zasobach znajdują się tak wyjątkowe dzieła jak chociażby Panorama Racławicka” – powiedział dyrektor Departamentu Zarządzania Marką w PKO Banku Polskim Robert Lubański.
Wyraził przy tym nadzieję, że jest to jedynie początek współpracy pomiędzy instytucji jeśli chodzi o mecenat. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ pat/