Pokaz mody śląskiej odbędzie się w sobotę przed Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Oprócz oryginalnych strojów ludowych w tradycyjnych aranżacjach zaprezentowane zostaną jego współczesne interpretacje oraz moda inspirowana wzornictwem ludowym.
Na wybiegu w charakterze modelek i modeli zaprezentują się entuzjaści mody, muzealnicy, nauczyciele, mieszkańcy Bytomia i okolicznych miast. "Podczas pokazu zobaczymy naszych muzealników oraz pracowników instytucji z nami zaprzyjaźnionych: np. z nikiszowieckiego oddziału Muzeum Historii Katowic czy muzeum w Rudzie Śląskiej. Stylizacje zaprezentują urzędnicy bytomscy oraz osoby, które mają ukochane stroje np. po babciach czy prababciach. Warto dodać, że w trakcie śląskiej rewii pojawią się artyści, którzy inspirowali się regionalnym strojem i jego poszczególnymi elementami" - zapowiedziała w środę kierowniczka Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu Anna Grabińska - Szczęśniak.
Pokaz mody śląskiej będzie okazją do zaprezentowania bogactwa regionalnego ubioru. Na wybiegu pojawią się modelki i modele odziani w oryginalne stroje: rozbarski, pszczyński, cieszyński, opolski. Będzie także możliwość porównania detali stroju rozbarskiego, który występuje w wersjach z Mysłowic, Rudy Śląskiej i Bytomia. Widzowie pokazu będą mogli wziąć udział w warsztatach wiązania purpurki, czyli odświętnej czerwonej chusty noszonej przez mężatki.
Będzie można zobaczyć zarówno strój panny w stroju rozbarskim, jak i pannę młodą w stylizowanej sukni ślubnej, a obok tradycyjnie ubranej mężatki także współczesną, inspirowaną śląskim zdobnictwem chustę do noszenia niemowląt.
"Niewątpliwie dużym zaskoczeniem będzie tradycyjny strój panny młodej, który jest czarny… Jedynym dodatkiem kolorystycznym tradycyjnej ślubnej stylizacji jest zielona wstążka przy koralach i fartuch… Całość dopełnia mirtowy wianek na głowie" - mówi Anna Grabińska - Szczęśniak.
Uzupełnieniem mody ślubnej będzie suknia z motywami kwiatowymi, którymi zdobione były wstążki, stanowiące nieodłączny element śląskiego stroju dziewczęcego.
Pokaz mody śląskiej dopełni część artystyczna. Na scenie zaprezentują się uczniowie ognisk muzycznych z Chorzowa oraz Siemianowic Śląskich.
Obecnie śląski strój ludowy nosi się jedynie od święta, na specjalne okazje, choć jeszcze 20-30 lat temu można było spotkać na ulicy "chłopionki" czyli kobiety noszące strój ludowy na co dzień przez całe życie. Stroje miejskie wyparły jednak ludowe w okresie powojennym. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ aszw/