Życzenia z okazji święta Paschy przekazał Wspólnocie Żydów Polskich przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Przesłanie zostało złożone na ręce naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. Obchody święta Paschy Żydzi rozpoczynają w piątek wieczorem; trwają siedem dni.
Święto jest pamiątką wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej.
"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam serdeczne życzenia z okazji święta Paschy. Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, który wyprowadził Izraela z niewoli egipskiej niech otacza Naród Wybrany swym błogosławieństwem w myśl słów Psalmu: +Pan o nas pamięta: niech nam błogosławi; niech błogosławi domowi Izraela; niech błogosławi domowi Aarona; niech błogosławi bojącym się Pana+” - napisał w przesłaniu abp Gądecki
Podkreślił jednocześnie, że te słowa czytane podczas Paschy, pochodzące z części zbioru Psalmów, które tradycja żydowska nazwała "Hallelem Egipskim”, są również modlitwą Kościoła katolickiego czytaną w liturgii brewiarzowej.
"Słowa tego psalmu niech więc będą kolejnym znakiem naszego braterstwa. Łącząc się w modlitwie życzę błogosławionej Paschy!" - czytamy w przesłaniu abp. Gądeckiego, udostępnionym PAP.
Święto zaczyna się dnia 15 miesiąca nisan (wypadającego zwykle w kwietniu), trwa siedem dni i upamiętnia wyzwolenie Żydów z niewoli egipskiej. Zgodnie z Torą (Pięcioksięgiem Mojżesza), Izraelici żyli w Egipcie, i Egipcjanie uczynili z nich niewolników. Mojżesz został przywódcą Izraelitów i poprosił Faraona, aby zezwolił jego ludowi odejść. Kiedy Faraon odmówił, Mojżesz poprowadził kampanię, która zakończyła się ich pośpiesznym wyjściem z Egiptu.
Święto Pesach nazywane jest też Świętem Wolności i ten jego aspekt jest podkreślany w modlitwach i rytuałach: wyjście z niewoli na wolność symbolizuje fizyczne i duchowe odkupienie oraz dążenie człowieka do wolności. (PAP)
skz/ par/