Dzieło Lasek, stworzone przez Służebnicę Bożą Matkę Elżbietę Czacką, ks. prof. Mirosław Wróbel i Fundacja Małych Stópek – otrzymali w czwartek Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka.
Gala odbyła się w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.
"Pandemia pokrzyżowała nam plany, ale nie zahamowała naszych działań programowych i ideowych. Nie porzuciliśmy naszej aktywności na polu popularyzacji nauki społecznej Kościoła katolickiego. Nie zostawiliśmy naszej troski odkrycia na nowo nauczania Prymasa Tysiąclecia" – powiedział prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Maciej Szepietowski. Jako przykład wskazał m.in. program edukacyjny dla katechetów.
Laureatami 74. edycji nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, jednego z najstarszych niepaństwowych wyróżnień, są w tym roku: Dzieło Lasek, stworzone przez Służebnicę Bożą Matkę Elżbietę Czacką: niewidomych, współpracowników świeckich Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża – "za pełną miłości służbę, ewangeliczne świadectwo braterstwa oraz wkład w odnowę Kościoła"; ks. prof. Mirosław Wróbel – "za naukowe dokonania w dziedzinie nauk biblijnych oraz apostolskie dzielenie się Słowem Bożym, szczególnie z młodzieżą"; Fundacja Małych Stópek – "za mężną i bezkompromisową służbę życiu w wymiarze formacyjnym, edukacyjnym i pomocowym" – wskazano w uzasadnieniu.
List od wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego odczytał szef gabinetu Kacper Sakowicz.
"To niezwykle cenne, że współcześnie w czasie ofensywy ideologicznej środowisk przeciwnym podstawowym wartościom cywilizacji łacińskiej istnieją organizacje takie jak Katolickie Stowarzyszenie +Civitas Christiana+, które stoją na straży ideałów opartych na tradycji katolickiej" – napisał wicepremier.
"Swoją codzienną pracą kształtujecie państwo postawy patriotyczne ugruntowane na solidnym fundamencie szacunku dla wartości chrześcijańskich stanowiących jeden z najważniejszych elementów formujących naszą narodową tożsamość" – wskazał minister Gliński.
Podkreślił, że "tegoroczni laureaci, to osoby, które realizują misję służby Bogu i ludziom w sposób autentyczny, wytrwały i skuteczny, a zarazem skromny, nie szukając ziemskiego poklasku".
Zaznaczył, że Dzieło Lasek, przepełniona miłosierdziem służba będąca kontynuacją misji założycielki stanowi dla nas wspaniały wzór postępowania zgodnego z chrześcijańskim duchem troski o bliźniego.
Przywołując postać kolejnego laureata ks. prof. Mirosława Wróbla, wicepremier zaznaczył, że "jego wieloletnia praca naukowa w dziedzinie nauk biblijnych pozwala nam na lepsze rozumienie religijnych i kulturowych podstaw naszej cywilizacji oraz przyczynia się do podniesienia jakości dialogu między kulturami".
Minister Gliński wskazał Fundację Małych Stópek jako przykład bezkompromisowej walka o bezbronnych. Zwrócił uwagę, że "nie sprowadza się ona do deklaracji, a stanowi przykład realnej pomocy konkretnym osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej". "Tworzy ona prawdziwy ruch społeczny ogniskujący się wokół pomocy najsłabszym i obrony fundamentalnych wartości życia ludzkiego" – zaznaczył.
Bp Michał Janocha zaznaczył, że Dzieło Lasek wyprzedziło swoje czasy. "Triuno – wizja społeczności łącząca trzy różne środowiska: środowisko niewidomych, środowisko sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, założonych przez Matkę Elżbietę Czacką, i środowisko świeckich współpracowników – sto lat temu, to była rzecz przekraczająca horyzonty myślenia. Odkryje to dopiero Sobór Watykański II" – zauważył hierarcha.
Zaznaczył, że "dzięki systemowi edukacji oraz formacji pedagogicznej, rehabilitacyjnej i ludzkiej, który wprowadzono w Laskach pod Warszawą, niewidomy, który dotąd był przedmiotem filantropii, biorąc odpowiedzialność za swoje życie, odzyskuje godność we własnych oczach i staje się pożyteczny dla społeczeństwa"
Zwrócił uwagę, że "w Laskach spotkała się duchowość monastyczna benedyktyńska, wyrażająca się w liturgii, z duchowością franciszkańską, wyrażającą się w prostocie, ubóstwie i radości, oraz wymiar tomistyczny realizujący się w studium filozoficznym i teologicznym".
Na uroczystości wręczono również nagrody laureatom z poprzedniego roku, bo wtedy, z powodu pandemii, nie odbyła się gala. Otrzymali je: Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku "w roku jubileuszu 450 lat jego istnienia za konsekwentne formowanie przyszłych kapłanów w duchu nauczania i świadectwa życia Prymasa Tysiąclecia – studenta i profesora tej uczelni"; Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia w 20. rocznicę powstania "za budowanie żywego pomnika Jana Pawła Wielkiego"; o prof. Gustaw Zemle – "za wybitną twórczość rzeźbiarską niosącą głębokie treści narodowe i chrześcijańskie".
Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawana jest nieprzerwanie od 1948 r., za "wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich oraz postaw i dokonań je wyrażających w życiu narodu".
Wśród dotychczasowych laureatów tego wyróżnienia znaleźli m.in.: Roman Brandstaetter, Paweł Jasienica, Zofia Kossak-Szczucka, Ernest Bryll, ks. Jan Twardowski, Henryk Mikołaj Górecki, abp Ignacy Tokarczuk, abp Kazimierz Majdański, kard. Stanisław Dziwisz i instytucje, m.in.: Centrum Myśli Jana Pawła II, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Patronem nagrody jest Włodzimierz Pietrzak (1913-1944) – prawnik, pisarz i krytyk literacki, teoretyk kultury oraz publicysta, ale także działacz społeczny i polityczny oraz żołnierz powstania warszawskiego. Zginął trafiony odłamkiem granatu w sierpniu 1944 r. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/