Była minister kultury Francji Audrey Azoulay została wybrana na dyrektora generalnego UNESCO przez Radę Wykonawczą tej agendy ONZ. Jej wybór musi zostać zatwierdzony przez Konferencję Generalną UNESCO, co jednak uznaje się za formalność.
Na Francuzkę oddało głos 30 członków Rady Wykonawczej. Jej rywal - który według AP jeszcze czwartek uznawany był za faworyta - Katarczyk Hamad bin Abulaziz al-Kawari uzyskał 28 głosów.
We wcześniejszym piątkowym głosowaniu odpadł kandydat Egiptu Muszira Chatab. Egipskie ministerstwo spraw zagranicznych zażądało śledztwa ws. domniemanych naruszeń w czasie wyborów.
Wybór Azoulay musi jeszcze zostać zaakceptowany przez liczącą 195 członków Konferencję Generalną UNESCO 10 listopada.
Zwyciężczyni wyborów zastąpi na stanowisku Irinę Bokową. Jak zaznacza agencja AP, ośmioletnia kadencja Bułgarki została "zepsuta" przez "kłopoty finansowe" oraz "krytykę związaną z przyjęciem Palestyny jako członka agendy".
UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) jako pierwsza oenzetowska agenda w październiku 2011 roku przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo. W odpowiedzi na to Waszyngton wstrzymał finansowanie UNESCO.
W czwartek Departament Stanu USA oświadczył, że Stany Zjednoczone występują z UNESCO. Jak argumentowano, decyzja "odzwierciedla obawy USA w związku z rosnącymi należnościami agendy, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami". Amerykańską decyzję przyjął z zadowoleniem premier Izraela Benjamin Netanjahu, który zarządził rozpoczęcie prac mających na celu wyjście jego kraju z agendy ONZ.
"W czasie kryzysu potrzebujemy bardziej niż zazwyczaj wspierać i reformować UNESCO i nie opuszczać" tej organizacji - powiedziała Azoulay dziennikarzom po decyzji Rady Wykonawczej, zapewniając, że zamierza zmodernizować agendę.
Azoulay urodziła się w Paryżu w rodzinie marokańskich Żydów. Od lutego 2016 roku do maja 2017 roku była ministrem kultury w rządzie Francois Hollande'a.(PAP)
mobr/ mc/
arch.